Inauguracja projektu „Beskidzki Obszar Kulturowy”

fot. Catherina Malik fot. Catherina Malik
W Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle odbyła się uroczysta inauguracja realizacji projektu „Beskidzki Obszar Kulturowy”

Projekt Beskidzki Obszar Kulturowy ma charakter społeczny i prorozwojowy. Podstawę stanowi dialog opierający się na partnerstwie podmiotów oraz rozwój bazujący na wewnętrznym potencjale regionu i wyróżniających go atutach – różnorodności i bogactwie. Głównym celem projektu jest zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, tworzenie warunków dla środowisk twórczych i wzrost kompetencji niezbędnych do uczestnictwa w kulturze, a także efektywnego nią zarządzania.

W czasie spotkania zaprezentowana została Rada Programowa projektu, przedstawiono informację o konkursie na mikroprojekty „Beskidzkiego Obszaru Kulturowego”, a także wręczono nagrody dla wyróżniających się instruktorów.

W uroczystości wziął udział Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego oraz Leszek Miłoszewski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. „Beskidy wraz z terenami podgórskimi, choć różnorodne pod względem kulturowym, stanowią większą całość, głównie o charakterze góralskim, znaczącą nie tylko w skali województwa śląskiego, ale i całego kraju” – podkreślił w trakcie spotkania Henryk Mercik.

Beskidzki Obszar Kulturowy nakierowuje się na inicjatywy społeczne, które mają pobudzić i zaktywizować nieprofesjonalny ruch artystyczny, sprzyjać poszukiwaniu własnej tożsamości, prowadzić do pielęgnowania lokalnego patriotyzmu, ale i spełniać funkcje promocyjne. Zasadniczym celem jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej miejscowości beskidzkich.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. Catherina Malik fot. Catherina Malik fot. Catherina Malik fot. Catherina Malik fot. Catherina Malik fot. Catherina Malik fot. Catherina Malik fot. Catherina Malik