Złote Maski po raz 50.

Plik Plik

„Romeo i Julia” spektaklem roku 2017. Poznaliśmy laureatów Nagród Artystycznych Marszałka Województwa Śląskiego „Złota Maska”

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru w Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród artystom z województw śląskiego i opolskiego za osiągnięcia teatralne ubiegłego sezonu.

Najlepszym artystom naszego regionu Złote Maski wręczył członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik. „Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru chciałbym złożyć życzenia wielu sukcesów, dobrej atmosfery twórczej i dobrych mecenasów. Złote Maski to kawał historii teatru i ludzi teatru, ludzi sztuki. Dlatego dziękuję, że ciągle jesteście naszymi ambasadorami, promujecie nasze teatry, nasze województwa. Nie ma niczego, co łączyłoby ludzi lepiej niż kultura” – mówił do zebranych Henryk Mercik.

W obecnej, 50. edycji do Złotej Maski kandydowały przedstawienia premierowe zrealizowane w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku.

Przedstawienia oceniane były w dziewięciu kategoriach. Nagroda za przedstawienie roku oraz przedstawienie roku dla dzieci ma charakter honorowy. W pozostałych kategoriach nagrody mają charakter finansowy i wynoszą 4 tys. zł każda. Złote Maski fundowane są z budżetu Województwa Śląskiego.

Laureaci Nagród Teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2017 w poszczególnych kategoriach:

Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU
„Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
„Król Maciuś Pierwszy" na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.

Kategoria REŻYSERIA
Artur Barciś za reżyserię spektaklu „Jabłko” Verna Thiessena w Teatrze Żelaznym w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO – ROLA KOBIECA
Ewa Kutynia za rolę w spektaklu „Conrad” Ingmara Villqista w reżyserii autora w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO – ROLA MĘSKA
Bartłomiej Błaszczyński za rolę w spektaklu „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego w reżyserii Michała Kmiecika, za rolę Ostapa Bendera w spektaklu „Dwanaście krzeseł” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady oraz za rolę Hansa Bieglera w spektaklu „Terror” Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria ROLA WOKALNO-AKTORSKA
Andrzej Lampert za rolę Romea w spektaklu operowym „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria ROLA W TEATRACH LALKOWYCH
Mateusz Barta za rolę w spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego oraz za rolę w spektaklu „Buratino” na motywach „Złotego kluczyka” Aleksego Tołstoja w reżyserii Mariana Pecko w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.

Kategoria SCENOGRAFIA
Luigi Scoglio za scenografię do spektaklu operowego „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w Operze Śląskiej w Bytomiu, a także za scenografię do spektaklu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA
Marcin Herich za reżyserię spektaklu „Próby do Leara” oraz za osiągnięcia artystyczne Teatru A Part i Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ZASP Oddział Śląski w Katowicach przyznaje Nagrodę im. Leny Starke. Tegorocznymi laureatami zostali: Dariusz Chojnacki za rolę Kicia w „Porwaniu Europy” (Teatr Śląski w Katowicach), Andrzej Kroczyński za rolę Łopachina w „Wiśniowym sadzie” (Teatr Nowy w Zabrzu) i Dariusz Waraksa za rolę François Pignona w spektaklu „Plotka” (Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie).

Nagrodę im. Zbigniewa Grucy „Dziennika Teatralnego” dla najlepszego młodego aktora scen województwa śląskiego otrzymał Andrzej Lampert za rolę Romea w spektaklu „Romeo i Julia”.

Podczas uroczystości złożono podziękowania odchodzącym dyrektorom teatrów: Dariuszowi Miłkowskiemu – dyrektorowi Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Zbigniewowi Leraczykowi – dyrektorowi Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Tradycyjnie uroczystość zorganizowana została wspólnie z Województwem Opolskim, które przyznaje Złote Maski wg własnego regulaminu.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik