Porozumienie o Współpracy Międzyregionalnej Między
Województwem Śląskim (Rzeczpospolita Polska)

a

Obwodem Donieckim (Ukraina)

Województwo Śląskie (Rzeczpospolita Polska), reprezentowane przez Marszałka Województwa Śląskiego oraz Obwód Doniecki (Ukraina), reprezentowany przez Przewodniczącego Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej, zwane dalej Stronami,

kierując się postanowieniami Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy, sporządzonego w Warszawie w dniu 18 maja 1992 r.,

kierując się celami i zasadami Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy międzyregionalnej, zawartego w Kijowie dnia 24 maja 1993 r.,

uwzględniając Deklarację Współpracy Marszałków Województw Rzeczpospolitej Polskiej i przedstawicieli Władz Regionów Ukrainy, podpisaną w Kielcach dnia 24 czerwca 1999 r.,

uwzględniając Strategię Polsko-Ukraińskiej Współpracy Przygranicznej i Międzyregionalnej, przyjętą w Jałcie dnia 25 czerwca 2004 r.,

uwzględniając wzajemne zainteresowanie Stron nawiązaniem formalnej współpracy gospodarczej, naukowo- technicznej i kulturalnej,

mając świadomość, iż niniejsze Porozumienie jest częścią procesu kształtowania stosunków partnerskich i przyjaznej współpracy między Rzecząpospolitą Polską i Ukrainą, przyczyniając się do ich rozszerzenia i zróżnicowania,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł 1

Pod pojęciem współpracy międzyregionalnej Strony rozumieją wszelkie uzgodnione przedsięwzięcia zmierzające do umocnienia i rozwoju dobrych stosunków między regionami, jak również nawiązywanie i wzmacnianie współpracy w poszczególnych dziedzinach, określonych w niniejszym Porozumieniu, zgodnie z właściwością umawiających się Stron.

Artykuł 2

Strony zobowiązują się do rozwijania współpracy międzyregionalnej i wspierania działań na rzecz współpracy na szczeblu regionalnym i lokalnym obydwu regionów w następujących dziedzinach: administracji samorządowej, przemysłu, rolnictwa, transportu, handlu, nauki, oświaty, kultury, sztuki, turystyki, sportu, ekologii i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych.

Artykuł 3

  1. Strony dołożą starań, aby wspierać działania polegające na wymianie doświadczeń i wiedzy w dziedzinach określonych w Artykule 2, w szczególności w zakresie rozwoju gospodarczego, zarządzania, handlu i usług, wykorzystania zasobów naturalnych, ochrony środowiska, budownictwa, komunikacji i transportu oraz samorządności terytorialnej.
  2. Zakres współpracy może ulec zmianie za zgodą obu Stron z zachowaniem procedury przewidzianej w prawie wewnętrznym każdej ze Stron.

Artykuł 4

Strony organizować będą spotkania delegacji przedstawicieli władz regionalnych. Strony będą prowadzić wymianę kadry kierowniczej, specjalistów do spraw zarządzania i ekspertów we wspólnie ustalonych dziedzinach współpracy.

Artykuł 5

Strony będą prowadzić działania zmierzające do współpracy instytucji i reprezentacji środowisk gospodarczych.

Artykuł 6

Strony będą ustalać, w drodze konsultacji, coroczne programy współpracy.

Artykuł 7

  1. Strony wprowadzą praktykę wspólnych spotkań w celu analizy sposobu realizacji uzgodnionego programu.
  2. Strony utworzą Komisję Mieszaną do spraw współpracy mającą za zadanie kierowanie, nadzór i ocenę działań wynikających ze współpracy, ustalonych w niniejszym Porozumieniu. Komisja Mieszana składać się będzie z jednakowej liczby przedstawicieli Stron zawierających niniejsze Porozumienie.
  3. Strony mogą powoływać zespoły tematyczne koordynujące realizację zdań szczegółowych w dziedzinach określonych w Artykule 2.

Artykuł 8

Współpraca odbywać się będzie zgodnie z ustawodawstwem wewnętrznym Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy oraz kompetencjami każdej z umawiających się Stron.

Artykuł 9

Koszty związane z realizacją wspólnie uzgodnionych działań ponosić będą na zasadzie wzajemności instytucje i organizacje, które realizują poszczególne zagadnienia współpracy.

Artykuł 10

Kwestie sporne dotyczące interpretacji i stosowania postanowień niniejszego Porozumienia Strony rozwiązywać będą w drodze konsultacji.

Artykuł 11

Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje przez okres trzech lat. Ulega ono automatycznie przedłużeniu każdorazowo na kolejne trzy lata, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie go w drodze pisemnego powiadomienia drugiej Strony na trzy miesiące przed upływem danego okresu obowiązywania.

Porozumienie sporządzono w Katowicach dnia 21 grudnia 2005 roku w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i ukraińskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

W imieniu
Województwa Śląskiego
W imieniu
Obwodu Donieckiego
Michał Czarski
MarszałekWojewództwa Śląskiego

Gennadij Gryszyn
Zastępca Przewodniczącego Donieckiej
Obwodowej Administracji Państwowej

 

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice