KONKURS "NAJLEPSZA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO"

Zarząd Województwa Śląskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich od roku 2000 organizuje coroczny konkurs pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego - "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego". Promuje on wysokiej jakości przestrzeń publiczną sprzyjającą tworzeniu piękniejszego otoczenia a poprzez to zwiększającego konkurencyjność Województwo Śląskie.
Konkurs "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego" ma charakter otwarty i jest adresowany do gmin i powiatów, a także do inwestorów i projektantów. Ma wyzwalać pozytywną konkurencję w dążeniu do osiągania wysokiej jakości przestrzeni w gminach województwa i przyczyniać się do jego rozwoju i promocji.

Przedmiotem konkursu są przestrzenie publiczne będące pozytywnymi przykładami zagospodarowania przestrzennego, wspierającymi zrównoważony rozwój Województwa Śląskiego. Ważnym zadaniem gospodarki przestrzennej jest:

  • Rekultywacja: ponowne zagospodarowanie terenu dla celów publicznych, wnoszące wkład w ochronę terenów najmniej zainwestowanych, zielonych i otwartych;
  • Środowisko wielofunkcyjne i zintegrowane: zagospodarowanie terenu wnoszące wkład zarówno w tworzenie pełnych życia ulic i publicznych placów oraz atrakcyjnych centrów miejskich i zintegrowanych osiedli mieszkaniowych, jak i w poszanowanie energii;
  • Krajobraz: zagospodarowanie terenu w otoczeniu nowych obiektów, wnoszące wkład w definiowanie przestrzeni publicznych, ulic i widoków oraz tworzące atrakcyjny kontekst dla przyszłego rozwoju.

Konkurs ma sprzyjać podnoszeniu konkurencyjności Województwa Śląskiego w skali europejskiej poprzez promowanie najlepszych realizacji urbanistyczno-architektonicznych dotyczących przestrzeni publicznych i uhonorowanie ich twórców.

Pierwsza edycja konkursu "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2000" nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Zbyt mała ilość zgłoszonych prac, które dodatkowo nie spełniały warunków konkursu, nie pozwoliła na wyłonienie spośród nich laureata.

Druga edycja konkursu została rozstrzygnięta 24 października 2001 na posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Dwie równorzędne Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego otrzymały prace:

  • Krzyż Milenijny - Piekary Śląskie, ul. Jana Pawła II,
    autor: arch. Piotr Średniawa,
    inwestor: Rzymskokatolicka Parafia św. Rodziny w Piekarach Śląskich.
  • Plac Bolesława Chrobrego- Katowice,
    autorzy: arch. Alina Grzybowska, arch. Andrzej Grzybowski,
    inwestor: Urząd Miasta Katowice.

Dwa równorzędne Wyróżnienia przyznano pracom:

  • Park Zdrojowy "Zawodzie" Uzdrowisko - Ustroń,
    autorzy: arch. Henryk Buszko, arch. Aleksander Franta, dr med. Karol Grzybowski, inż. Wojciech Drzazgowski,
  • Projekt Całorocznego Centrum Narciarstwa w Sosnowcu,
    autorzy: arch. Jurand Jarecki, arch. Marek Gierlotka, arch. Barbara Ebisz,
    inwestor: Urząd Miasta Sosnowca.

W roku 2002 zmieniono formułę konkursu. Po raz pierwszy na stronie internetowej Województwa Śląskiego wszyscy zainteresowani problematyką przestrzeni publicznych mieli możliwość aktywnego udziału w ocenie prac konkursowych. Projekty, na które została oddana największa ilość głosów zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.

Na posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w dniu 27 czerwca 2002 wyłonieni zostali laureaci konkursu.
Decyzją jury konkursowego:

Grand Prix otrzymała praca:

  • Przebudowa Centrum Sosnowca
    autorzy: Marek Dormus, Zbigniew Hudzik, Ewa Wowczak, Jerzy Wowczak.
    wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane "BARMA" z Sosnowca

Wyróżnienie otrzymała praca:

  • Zagospodarowanie Parku Chopina w Gliwicach
    autorzy: Beata Majerska, Aleksander Skupin, Krzysztof Nitsch.
    wykonawca: zespół firm pod kierownictwem Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Gliwice

Na czwartą edycje konkursu wpłynęło 14 prac, które zostały zaprezentowane na stronie internetowej Województwa Śląskiego. W pierwszym etapie konkursu dokonano wstępnej oceny prac na podstawie głosowania internautów.

18 czerwca 2003 na IV posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej nastąpiło rozstrzygniecie konkursu. Jury konkursu składające się z członków WKUA, pod przewodnictwem Marszałka Województwa Śląskiego Michała Czarskiego, przyznało:

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego - pracy:

  • Cmentarz Komunalny w Częstochowie
    autorzy: Ziemowit Domagała, Jarosław Kołodziejczyk, Stanisław Oset, Adam Pytel
    wykonawca: "Krupa" s.c. firma handlowo-budowlana

Wyróżnienie - pracy:

  • Rewitalizacja Centrum Mikołowa
    autor: Wojciech Klasa
    wykonawcy: Budrosan-Bil S.J, Infrapol

Do V już edycji konkursu zgłoszono 15 prac spełniających wszystkie warunki formalne i merytoryczne. Prace te zgodnie z formułą konkursu zostały umieszczone w internecie. Wszyscy odwiedzający tę stronę mogli na nie głosować przyznając odpowiednio 3, 2 i 1 punkt.

22 września 2004 Wojewódzka Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna - jako jury konkursu pod przewodnictwem Marszałka Województwa Śląskiego wyłoniła zwycięzców konkursu, przyznając:

Nagrodę Marszałka - pracy

  • "Zespół Szkół Wyższych w Rybniku"
    autorzy: Tomasz Tumas oraz Wiesław Chmielewski

Wyróżnienie - pracy

  • "Waloryzacja Parku Planty w Mikołowie"
    autorzy: Ryszard E. Góralczyk, Anna Hereda, Witold Góralczyk oraz Roman Biernot, Teresa Biernot, Kinga Palus
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice