Wniosek
o przyznanie Nagrody Promocyjnej im. Wojciecha Korfantego

Panu Rajmundowi Hanke - działaczowi kultury, publicyście, historykowi dziejów Górnego Śląska, Prezesowi Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach.

Rajmund Hanke urodził się w roku 1938 w Pawłowie - obecnie dzielnica Zabrza. Ukończył Pedagogikę Pracy Kulturalno - Oświatowej na Uniwersytecie Śląskim Filii w Cieszynie. Pracę zawodową rozpoczął w 1955 roku, był m.in.: wiceprezesem Izby Rzemieślniczej w Katowicach, wiceprezydentem Chorzowa, dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Obecnie jest na rencie.

Od roku 1960 nieprzerwanie współpracuje z redakcjami gazet górnośląskich, zajmując się problematyką amatorskiego ruchu śpiewaczego i historią Śląska.

Od lat osiemdziesiątych jest związany z Oddziałem Śląskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach, którego jest prezesem od 1985 roku, przejawiając wiele troski o rozwój i dokumentowanie historii tego Związku, a także pozyskiwanie sponsorów.

Rajmund Hanke jest inicjatorem realizowanych przez Związek wielu wartościowych imprez takich jak np. Święto Śląskiej Pieśni Chóralnej "Trojok Śląski", "Górnośląskie Dni Chóralnej Muzyki Sakralnej im. ks. G.G. Gorczyckiego", "Górnośląskie Konfrontacje Chóralne i Orkiestralne", "Ogólnopolski Festiwal Polskiej Pieśni Chóralnej" (reaktywowany), "Festiwal Pieśni Maryjnych", "Zjazd Chórów Słowiańskich", a także pielgrzymek chórów i orkiestr do Watykanu, które w znacznym stopniu przyczyniły się do skonsolidowania śpiewactwa świeckiego i kościelnego.

Dzięki jego staraniom ustanowiona została Nagroda im. Stanisława Moniuszki przyznawana za wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej.

Był także pomysłodawcą utworzenia przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach - Śląskiej Biblioteki Muzycznej, z której wiedzę czerpią członkowie amatorskiego ruchu muzycznego w Polsce.

Reaktywował w roku 1985 pismo Oddziału Śląskiego PZCHiO pn. "Śpiewak Śląski", który ukazywał się początkowo jako kwartalnik, a obecnie jako dwumiesięcznik.

Prezes Oddziału Śląskiego PZCHiO wiele uwagi poświęcił dokumentowaniu historii ruchu śpiewaczego na Śląsku, czego plonem są m.in.: następujące pozycje: "Dzieje śpiewactwa Górnego Śląska", "Dzieje śpiewactwa kościelnego na Śląsku", "Śpiewacy w powstaniach śląskich", "Słownik śpiewactwa Górnego Śląska", "Społeczny ruch muzyczny w Polsce".

Rajmund Hanke jest członkiem Związku Literatów Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego i autorem wielu publikacji dotyczących dziejów ziemi górnośląskiej w tym m.in.: "Dzieje polskiego rzemiosła na Śląsku i Zagłębiu", "Opowieści z dziejów Chorzowa", "Bożogrobcy w Chorzowie", "Słownik demokratów śląskich", "Powstania śląskie i plebiscyt w procesie zrastania Śląska z macierzą", "Śląsk - Polsce", "Górnego Śląska dwa symbole niezależności II Rzeczypospolitej", "Ziemia śląska", "Śpiewacy Śląscy - Fotografia XX wieku".

Zasługi Rajmunda Hankego dla upowszechniania i rozwoju amatorskiego ruchu śpiewaczego i muzycznego oraz dokumentowania historii ziemi górnośląskiej są niezaprzeczalne.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice