Oświadczenie o współpracy Regionów europejskich: Województwa Śląskiego, Północnej Nadrenii-Westfalii i Nord-Pas de Calais  

  • W duchu Wspólnego Oświadczenia Ministrów Spraw Zagranicznych Polski, Francji
    i Niemiec wydanego z okazji spotkania w Weimarze w dniach 28 - 29 sierpnia 1991 r. "Polska, Francja, Niemcy w odpowiedzialności za przyszłość Europy";
  • Na podstawie Traktatu o Przyjaźni i Solidarności między Rzecząpospolitą Polską
    i Republiką Francuską z dnia 09 kwietnia 1991 r. oraz Traktatu o dobrym sąsiedztwie
    i przyjaznej współpracy między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec z dnia 17 czerwca 1991 r., a także Umowy o współpracy między Republiką Federalną Niemiec i Republiką Francuską z dnia 22 stycznia 1963 r.;
  • Biorąc pod uwagę Porozumienie o współpracy między Województwem Śląskim
    a Regionem Nord-Pas de Calais z dnia 16 lipca 1999 r. oraz Wspólne Oświadczenie
    o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków między Krajem Nadrenią Północną-Westfalią a Województwem Śląskim z dnia 01 września 2000 r.;
  • Z uwagi na znaczenie Regionów w Europie i rozszerzonej Unii Europejskiej;

Premier kraju związkowego Północnej Nadrenii-Westfalii Pan Wolfgang Clement, Marszałek Województwa Śląskiego, Pan Jan Olbrycht, Wiceprzewodniczący Rady Regionalnej Regionu Nord-Pas de Calais, Pan Pierre Darchicourt, składają

z okazji spotkania w Düsseldorfie 24 sierpnia 2001 r. Oświadczenie następującej treści:

1. Zbieżności naszych Regionów polegające na potencjale przemysłu i znaczeniu gospodarczym stanowią podstawę rozszerzenia istniejącej dotychczas bilateralnej współpracy. Wszystkie trzy Regiony chcą współpracować ze sobą w odpowiednich dziedzinach, w celu zainicjowania debaty dotyczącej kwestii przyszłego kształtu Europy.

2. Z okazji 10 rocznicy powstania współpracy w ramach "Trójkąta Weimarskiego" zorganizowaliśmy od 20 do 24 sierpnia 2001 r. w Düsseldorfie międzynarodowe spotkanie, przygotowane wcześniej w formie warsztatów w Nord Pas de Calais i na Śląsku. Chcemy dzięki temu dać impuls dla zintensyfikowania wymiany uczniów i młodzieży trzech Regionów w przyszłości szczególnie na rzecz partnerstwa szkół. Wspólne spotkania powinny się odbywać każdorazowo według koncepcji strony przyjmującej, przy czym młodzież powinna się spotykać także z politykami Regionów. Wspólne spotkania młodzieży wzmacniają w każdym przypadku zainteresowanie danym krajem, wspierają kreatywność, tolerancję, świadomość demokracji oraz osłabiają tendencje ksenofobistyczne.

3. Nord-Pas de Calais i Północna Nadrenia -Westfalia są w Unii Europejskiej od czasu jej założenia. Dysponują dużym doświadczeniem w kontaktach z instytucjami Unii Europejskiej i oferują swoje wsparcie i doświadczenie Województwu Śląskiemu, aby ułatwić temu regionowi partnerskiemu dostosowanie do struktur europejskich. Pracownicy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa będą odbywać praktyki
w przedstawicielstwach Północnej Nadrenii-Westfalii i Nord Pas de Calais przy Unii Europejskiej.

4. Województwo Śląskie uznało, że jako obszar wysokozurbanizowany i region tranzytowy musi przezwyciężyć olbrzymie problemy komunikacyjne i logistyczne, w tym celu będzie wypracowywać i wdrażać z ekspertami z Północnej Nadrenii-Westfalii i Nord-Pas de Calais rozwiązania w tej dziedzinie.

5. Nord-Pas de Calais i Północna Nadrenia-Westfalia są gotowe zaprezentować Województwu Śląskiemu systemy kształcenia i dokształcania pracowników swoich administracji, w celu ułatwienia podjęcia decyzji, czy i w jakiej formie powinien być rozbudowany system kształcenia i dokształcania urzędników w Województwie Śląskim.

6. Restrukturyzacja przemysłu górniczego i hutniczego jest w różnym stopniu zaawansowana w trzech Regionach. Proces unowocześniania rozpoczął się w Północnej Nadrenii-Westfalii i Nord Pas de Calais znacznie wcześniej niż na Śląsku. Śląsk może zatem wykorzystać doświadczenia regionów partnerskich w dziedzinie restrukturyzacji. Dotyczy to zarówno kwestii rynku pracy, jak i rekultywacji terenów poprzemysłowych, mieszkalnictwa i jakości życia. Regiony zainicjują w tej dziedzinie intensywną wymianę doświadczeń.

7. Rozszerzenie Unii Europejskiej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i wzrostu dobrobytu w Europie. Związane z rozszerzeniem zmiany wywołują jednakże obawy. Należy zatem rozważyć i zbadać jakie korzyści i zagrożenia przynosi rozszerzenie Unii Europejskiej. W procesie dyskusji, która obejmuje także kwestie przyszłego podziału kompetencji wewnątrz Europy, będą zaangażowane kraje kandydackie. Trzy Regiony: Województwo Śląskie, Północna Nadrenia-Westfalia, Nord-Pas de Calais będą zajmować się tą tematyką i zadeklarują wyraźnie, że dalej chcą wspólnie budować Europę.

8. Każdy Region wnosi do wspólnej Europy swoistą kulturową tożsamość. Może to być uwydatnione we wzmocnionej wymianie kulturalnej i we współpracy organizacji kulturalnych trzech Regionów.

9. Województwo Śląskie, Północna Nadrenia-Westfalia i Nord-Pas de Calais dążą do realizacji wspólnych projektów i będą poszukiwać możliwości ich finansowania ze środków Unii Europejskiej. W celu realizacji wspólnych projektów będą się starać o zaangażowanie odpowiednich partnerów ze swoich Regionów.

10. Strony zgadzają się, że współpraca trzech Regionów może obejmować inne dziedziny i że będą one zgodne w każdym przypadku z wewnętrznym ustawodawstwem.

Düsseldorf, 24 sierpnia 2001r.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice