Gospodarcza misja w Gruzji
Gruzja staje się coraz atrakcyjniejszym rynkiem inwestycyjnym dla polskich firm, w tym podmiotów z Województwa Śląskiego
O możliwościach rozwoju i umacniania tej współpracy rozmawiają przebywający w tej chwili w Gruzji przedstawiciele delegacji województwa: marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża i przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok. W spotkaniach ze stroną gruzińską uczestniczą także przewodnicząca Komisji Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej Sejmiku województwa, Maria Materla, wiceprezes Funduszu Górnośląskiego Jacek Miketa oraz śląscy przedsiębiorcy.
W programie wizyty są spotkania zarządu województwa i przedstawicieli Funduszu Górnośląskiego z miejscowym inwestorem Alliance Group oraz rozmowy m.in. na temat logistyki i tranzytu towarów z Azji Środkowej przez Azerbejdżan, Gruzję, Ukrainę i Polskę (Euroterminal w Sławkowie).
W ramach wizyty, odbywają się także spotkania B2B dla przedsiębiorców organizowane we współpracy z PAIH w Tbilisi. Do Gruzji pojechali bowiem także reprezentanci firm z naszego regionu: Progresja S.A., Incuvo S.A., Plasma System SA In Restructuring, Glass Industry Shop Sp. z o.o. oraz PPHU Martech Plus Marcin Mistrz sp. j.
W trakcie wizyty w Tbilisi, marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża i wiceprezes Funduszu Górnośląskiego, Jacek Miketa, złożyli wieniec pod pomnikiem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który dla Gruzinów jest bohaterem, symbolem walki o niepodległość.
Podczas rozmów dotyczących współpracy gospodarczej, stronę gruzińską reprezentowali m.in. przewodniczący Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Tornike Rijvadze; przewodniczący Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Adżarii Davit Gabaidze; minister Finansów i Gospodarki Adżarskiej Republiki Autonomicznej Jaba Phutkaradze, wiceminister Finansów i Gospodarki Adżarskiej Republiki Autonomicznej Tornike Kutchava oraz przedstawiciele Departamentu Stosunków Międzynarodowych i Protokołu Administracji Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej. Z reprezentacją polskiej delegacji spotkał się także wiceminister Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Gruzji, Irakli Nadareishvili.
- Gruzja jest może niewielkim, ale za to perspektywicznym rynkiem, z wyjątkowo korzystnymi warunkami dla prowadzenia biznesu. To ogromna szansa dla przedsiębiorców, także z terenu naszego województwa. Jest to państwo przyjazne inwestorom o czym świadczą bardzo wysokie miejsca w rankingach OECD. Śledząc dane, to aktywność polskich firm w Gruzji w tej chwili koncentruje się na współpracy z lokalnymi importerami i dystrybutorami. Możliwości biznesowe dla polskich firm istnieją przede wszystkim w infrastrukturze transportowej, komunalnej, jak gospodarka odpadami, oświetlenie ulic, efektywność energetyczna, gospodarka wodno-ściekowa, przemyśle metalurgicznym np. w kontekście eksportu koksu, maszyn i urządzeń, czy energetyce lub dostarczaniu technologii IT, w czym mamy coraz silniejszą pozycję. Zwłaszcza, że nowe technologie są dla nas kierunkiem istotnym biorąc pod uwagę założenia programu Zielone Śląskie 2030. I tymi doświadczeniami przełożonymi na biznes będziemy chcieli się dzielić ze stroną gruzińską – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.
Polscy inwestorzy są także aktywni w Gruzji w takich dziedzinach jak przemysł spożywczy, hotelarstwo i turystyka.
- Zainteresowanie rynkiem gruzińskim ze strony polskich firm jest coraz większe. Zresztą przy współpracy z PAIH otworzyły Zagraniczne Biuro Handlowe w Tbilisi, którego zadaniem jest wspieranie eksportu oraz inwestycji polskich przedsiębiorstw na rynku gruzińskim, jak również przyciąganie inwestorów zagranicznych – przypomina wicemarszałek Wojciech Kałuża.
W prestiżowym rankingu Doing Business oceniającym kraje pod kątem najbardziej przyjaznych biznesowi regulacji za rok 2020 Gruzja znalazła się na bardzo wysokim siódmym miejscu. Bardzo wysokie oceny uzyskała w zakresie warunków podejmowania biznesu (2 pozycja), rejestracji własności (5 pozycja), ochrony inwestorów mniejszościowych (7 pozycja), podatków (14 pozycja), pozyskiwania kredytów (15 pozycja).
Gruzja ma najniższy poziom korupcji wśród państw PW i jest oceniana jako jedna z najbardziej otwartych gospodarek. Do jej głównych gałęzi należy przemysł hutniczy, wydobywczy (mangan, miedź, węgiel), chemiczny oraz produkcję wina i wód mineralnych, wyrobów drewnianych, komponentów maszyn i urządzeń elektrycznych. Podstawą rolnictwa gruzińskiego jest uprawa winogron, orzechów laskowych, owoców, warzyw, hodowla drobiu i trzody chlewnej.
- Elastyczna, do tego liberalna polityka handlu zagranicznego oraz chęć zwiększenia bezpośrednich inwestycji zagranicznych stanowią obecnie główne założenia strategii gospodarczej Gruzji. A to wiąże się z uproszczonymi procedurami celnych, niskimi cłami importowymi, a także minimalnymi regulacjami pozataryfowymi. To argument, że kraj ten jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania – zauważa przewodniczący Sejmiku, Jan Kawulok.
Gruzini mają liberalny i przejrzysty system podatkowy, reforma celna doprowadziła do uproszenia procedur, w tym zmniejszenia maksymalnego czasu odprawy celnej oraz zmniejszenie ilości wymaganych pozwoleń i licencji. Liberalna jest także polityka handlowa (niskie cła – 90 procent towarów objętych jest stawką zerową, brak kontyngentów importowych, opłat eksportowych i reeksportowych, podatku VAT od eksportu). Inwestowanie ułatwiają powstałe w Poti, Tbilisi i Kutaisi strefu ekonomiczne. Najwięcej inwestycji zagranicznych w Gruzji pochodzi z Wielkiej Brytanii, Niderlandów, USA, Japonii i Panamy.
- Istotą jest geopolityczne położenie Gruzji, dlatego rozwój gospodarki kraju zależy od prawidłowego i efektywnego funkcjonowania branży transportowej. Gruzja znajduje się na skrzyżowaniu Europy i Azji, gdzie prowadzony jest transport ładunków strategicznych. Dlatego jednym z głównych priorytetów rządu Gruzji jest modernizacja i budowa infrastruktury transportowej zgodnie z międzynarodowymi standardami, a także doprowadzenie ustawodawstwa kraju w tej dziedzinie w harmonii z prawem międzynarodowym – mówi Maria Materla, przewodnicząca Komisji Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej, Maria Materla.
Dla przypomnienia, od 2015 r. Ambasada RP w Tbilisi, przy wykorzystaniu środków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje stoiska informacyjne dla polskich przedsiębiorców podczas międzynarodowych targów budowlanych i wyposażenia wnętrz oraz rolno spożywczych w Tbilisi. Ważną instytucją wspierania biznesu jest Polsko-Gruzińska Izba Przemysłowo-Handlowa, która prowadzi aktywne działania na rzecz zwiększenia obecności firm polskich w Gruzji. W marcu 2018 roku podpisane zostało Memorandum of Understanding między wspomnianą Izbą a Polską Agencja Inwestycji i Handlu S.A. Celem współpracy jest wymiana informacji i doświadczeń, zwiększenie wymiany handlowej oraz inwestycyjnej, promocja rynków Polski i Gruzji.