Laury dla ludzi kultury

Pośrodku stoi 5 elegancko ubranych osób, a po środku stoi kobieta. Drugi mężczyzna od lewej strony trzyma bukiet kwiatów

Znamy laureatów Nagród Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury

W uroczystości, która odbywała się w historycznej Sali Sejmu Śląskiego, uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski oraz radni Sejmiku – Maria Materla, Piotr Czarnynoga i Zbigniew Przedpełski.

„Rozwój kultury jest jednym z priorytetów samorządu województwa. Wspieramy instytucje kultury, inwestujemy w modernizację obiektów kultury będących wizytówkami regionu i nagradzamy ludzi, którzy tworzą w regionie i promują go swoją działalnością. To forma wyróżnienia i motywacja do dalszej pracy artystycznej. Gratuluję wszystkim laureatom” – podkreślał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego otrzymali w tym roku: wiolonczelista i dyrygent Adam Klocek, Agata Duda vel Gracz, reżyser, scenograf i dramatopisarz oraz aktor Wiesław Sławik. Nagroda artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego przyznawana jest tym, którzy działają na terenie województwa śląskiego lub na jego rzecz, za wieloletnie wybitne osiągnięcia twórcze.

W kategorii młody twórca wyróżnienia odebrali: aktor i reżyser Michał Piotrowski, pisarz Zbigniew Rokita i śpiewaczka ludowa i instrumentalistka Maria Motyka. Nagroda dla młodych twórców przyznawana jest co roku osobom, które nie przekroczyły 35 roku życia w roku przyznania nagrody, działającym na terenie województwa śląskiego lub na jego rzecz, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

W trakcie uroczystości wręczono również nagrody w kategorii upowszechnianie i ochrona dóbr kultury. Wśród wyróżnionych znaleźli się dokumentalista Krzysztof Kiereś, pisarz Przemysław Żarski oraz historyk i działacz społeczny Juliusz Sętowski. Nagroda ta honoruje osoby działające na terenie województwa śląskiego albo na jego rzecz za wieloletnie wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury lub w ochronie jej dóbr.

Marszałek Jakub Chełstowski i radni Sejmiku wręczyli także nagrody laureatom wyróżnionym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków. Otrzymali je Bronisław Mzyk, ks. Andrzej Stasiak i Powiat Żywiecki. Nagroda przyznawana jest za całokształt działalności lub za realizację wartościowych projektów konserwatorskich albo archeologicznych w kategorii Inwestor i Wykonawca.

Nagrodę im. Karola Miarki w województwie śląskim otrzymał Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku. Nagroda im. Karola Miarki w województwie śląskim przyznawana jest osobom, które upowszechniając kulturę i naukę, nawiązują w swej działalności do idei realizowanych przez jej patrona oraz wnoszą trwałe, humanistyczne wartości do kultury narodowej.


Nagrody artystyczne Marszałka Województwa Śląskiego

Agata Duda vel Gracz
Reżyser, scenograf, dramatopisarz. Prywatnie jest córką malarza Jerzego Dudy-Gracza i Wilmy Dudy-Gracz. Napisała i wyreżyserowała między innymi dramaty “Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej” (2013, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), "Ciekawa pora roku” (2015, Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz "Kumernis, czyli o tym, jak Świętej Panience broda rosła” (2015, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni), „Śmierć przyjeżdża w środę” (2016, koprodukcja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Opolskiego Teatru Lalki i Aktora). Jest także autorką scenografii do przedstawień innych reżyserów. Przygotowała ją między innymi do "Naprawiacza świata” Thomasa Bernharda w reżyserii Leszka Piskorza (2000, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), "Życia w teatrze” Davida Mameta, realizacji Marcina Kuźmińskiego (2005, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie) oraz „Loterii na mężów, czyli Narzeczonego nr 69” Karola Szymanowskiego w inscenizacji Józefa Opalskiego (2007, Opera Krakowska) oraz "Kochanka” w reżyserii Józefa Opalskiego (2012, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Laureatka licznych nagród.

Adam Klocek
Wiolonczelista i dyrygent, laureat nagrody Grammy 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”.
Od września 2020 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego Filharmonii im. B. Hubermana w Częstochowie. Występował z artystami światowej renomy takimi jak: Shlomo Mintz, Heinrich Schiff, Joshua Bell, Vadim Repin, Misha Maisky, Nelson Goerner, Yulianna Avdeeva, Valery Afanassiev, Krzysztof Penderecki, Dame Evelyn Glennie, Randy Brecker, Boris Pergamenschikow, JerzyMaksymiuk, Antoni Wit, Sophia Gubaidulina, Freddv Kempf, Savaka Shoii, Wanda Wiłkomirska, Jadwiga Rappe, Leticia Moreno. Płyta „Preisner's Voices” (SONY Music) z udziałem artysty otrzymała status potrójnej platynowej płyty. Wydany jesienią roku 2012 album „Night in Calisia” nagrany z Trio Włodka Pawlika, trębaczem Randy Breckerem oraz Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej otrzymał pierwszą w historii polskiego jazzu nagrodę „Grammy Award 2014”. Laureat licznych nagród i konkursów.

Wiesław Sławik
Aktor. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Teatru Śląskiego. Związany z katowicką sceną od 1979 roku. Przez ponad 40 lat pracy wykreował ok. 100 ról dramatycznych i komediowych, w tym wiele głównych, nagradzanych i zauważanych przez krytyków oraz uwielbianych przez widzów. Grał w sztukach Szekspira, Schillera, Wyspiańskiego, Mickiewicza, Fredry i wielu innych klasyków, angażowany był przez znanych i cenionych reżyserów, w ostatnich latach m.in. przez Nikołaja Koladę, Jacka Głomba, Roberta Talarczyka, Attilę Keresztesa, wcześniej m.in. przez Tadeusza Bradeckiego, Michała Rosę, Bogdana Toszę. Jest laureatem dwóch Złotych Masek w latach 1994 i 2005 za rolę Gonzala w "Trans-Atlantyku” oraz za rolę tytułową w przedstawieniu "Pan Paweł" Tankreda Dorsta w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i Tito Merellego w przedstawieniu "Dajcie mi tenora!" Kena Ludwiga w Gliwickim Teatrze Muzycznym. W 2021 roku został doskonale przyjęty w spektaklu „Nikaj” autorstwa Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka - koprodukcji Teatru Śląskiego z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gdzie zagrał Opę, zyskując nie tylko ogromną sympatię publiczności, lecz także uznanie krytyków.

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury

Krzysztof Kiereś
Dokumentalista, autor wielu publikacji (26) upowszechniających historię Polski oraz historię Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki. Organizator szeregu spotkań, dyskusji, wystaw i konferencji popularno-naukowych związanych z tradycją i historią Ziemi Cieszyńskiej.

Juliusz Sętowski
Historyk, pedagog, działacz społeczny. Autor lub współautor 10 publikacji biograficznych dotyczących regionu częstochowskiego, a także autor 31 publikacji historycznych dotyczących regionu częstochowskiego. Za swoją działalność zawodową i społeczną otrzymał szereg wyróżnień: Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (1995), Brązowy Krzyż Zasługi (1996) i Srebrny Krzyż Zasługi (2002), Nagrodę Prezydenta Częstochowy w dziedzinie literatury i historii (2006), Nagrodę im. Karola Miarki (2007), medal Zasłużony dla Kultury Polskiej (2019).

Przemysław Żarski
Autor czterech powieści kryminalnych - cyklu z komisarzem Robertem Kreftem („Ślad”, „Blizna”, „Cierń”) oraz debiutu „Umwelt”. Akcję swoich powieści osadził w Sosnowcu i sąsiednich miastach województwa śląskiego. Laureat nagrody literackiej na Festiwalu Kryminalna Piła w 2021 za najlepszą polską miejską powieść kryminalną 2020 dla „Blizny”. Istotny jest również fakt, że Przemysław Żarski jest autorem, który ma oryginalny pomysł na własne pisanie kryminalne, zauważalny już od jego debiutanckiej powieści.

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców

Michał Piotrowski
Aktorstwo, reżyseria, produkcja teatralna, pedagogika.
Od 2014 roku założyciel i dyrektor Teatru Czwarta Scena, od 2015 roku aktor Teatru Śląskiego, od 2017 roku dyrektor Teatru Gry i Ludzie, od 2017 roku student reżyserii Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego w dziedzinie kultury. Czterokrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Reżyser i producent teatralny, pedagog Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego. Laureat Nagrody ZASP „Ale aktor” dla najlepszego aktora komediowego Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie (za rolę w „Ożenku" N. Kolady). Jako aktor współpracował z takimi twórcami, jak m.in. Robert Talarczyk, Jacek Głomb, Ewelina Marciniak, Nikołaj Kolada, Radosław Rychcik, Agata Duda-Gracz, Piotr Cieplak, Krzysztof Garbaczewski, Matteo Spiazzi czy Maciej Pieprzyca. W 2019 roku wyreżyserował spektakl „Dzikość serca", który znalazł się w finale 3. The Best Off - Konkursu na najlepszy polski spektakl teatru niezależnego sezonu 2019/2020, zakwalifikował się do objazdu TEATR POLSKA 2020 (dla najlepszych przedstawień polskiego teatru sezonu) oraz został wyróżniony w miesięczniku Teatr, jako najlepsze przedstawienie offowe w Polsce.
Jego pierwszy film krótkometrażowy „Lolo" miał swoją premierę na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima, gdzie dostał nagrodę za najlepsze zdjęcia; film wygrał także 15. Batumi International Art-House Film Festival w Gruzji (nagroda główna dla najlepszego filmu krótkometrażowego); ponadto był prezentowany na festiwalach w Islandii (The Pigeon International Film Festival), Francji i Portugalii (Le Plein de Super), Meksyku (Cortos en Corto oraz Muerta Intergalactica), Chinach (Beautiful Country International Micro Film Festival), Turcji (Anatolian Short Film Festival), Anglii (Liverpool John Moores University MA Short Film Festival), Kanadzie (Best Short Fest) oraz na polskich festiwalach: Kameralne Lato (Radom) i Barć Film Festiwal (Barcin). W listopadzie zostanie zaprezentowany na 8. Goa Short Film Festival w Indiach.
Jego drugi film krótkometrażowy „Kattowitz" otrzymał nominację dla najlepszego filmu krótkometrażowego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Został także zaprezentowany na festiwalu Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie. W listopadzie film bierze udział w 28. Ann Arbor Polish Film Festival w Michigan oraz Play Poland Film Festival w Wielkiej Brytanii.
Jako producent samodzielnie pozyskał ponad pół miliona złotych dotacji na różnego rodzaju przedsięwzięcia teatralne, kilkanaście spektakli, międzynarodowe warsztaty czy Wirtualną Czytelnię Performatywną, w ramach której zorganizował ogólnopolski konkurs dramaturgiczny na jednoaktówkę internetową, a 5 nagrodzonych prac zrealizowano jako teatr telewizji.
W swojej twórczości często odwołuje się do tradycji i spuścizny regionu - spektakl dotyczący osoby i twórczości poety Rafała Wojaczka; spektakl o noblistce z Katowic Marii Goeppert-Mayer; film „Kattowitz” opowiada o katowickim okresie życia Hansa Bellmera; krótkometrażowy film dokumentalny o Andrzeju Urbanowiczu. W styczniu 2022 roku odbędzie się premiera spektaklu dla dzieci (wg jego scenariusza i reżyserii) inspirowanego śląskimi legendami na Wystawie Światowej w Dubaju (Pawilon Polski na EXPO).

Zbigniew Rokita
Literatura.
Zbigniew Rokita, pochodzący z Gliwic pisarz i reporter specjalizujący się w problematyce Europy Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska. Tegoroczny laureat Nagrody NIKE oraz NIKE Czytelników za książkę „Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku”. W roku bieżącym otrzymał również stypendium Marszałka Województwa Śląskiego na stworzenie dramatu teatralnego o roku 1945 na Górnym Śląsku. W 2021 roku zadebiutował jako twórca teatralny w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu premiera spektaklu „Nikaj” jego autorstwa w reżyserii Roberta Talarczyka -przedstawienie zostało zrealizowane w ramach koprodukcji Teatru Śląskiego z Teatrem Zagłębia; ideą było spojrzenie na trwające od dekad antagonizmy dzielące mieszkańców obu stron Brynicy z przymrużeniem oka. Wcześniejszą książkę Zbigniewa Rokity „Królowie Strzelców. Sport w cieniu imperium” także przeniesiono na sceniczne deski Teatru Nowego w Zabrzu, gdzie dramaturgią zajął się Piotr Rowicki, a reżyserią Piotr Ratajczak.

Maria Motyka
Muzyka. Śpiewaczka ludowa oraz instrumentalistka. Umiejętność gry na skrzypcach, jak i sztukę śpiewu, od wczesnych lat szlifowała pod opieką wywodzących się ze starszego pokolenia mistrzów takich jak Urszula Gruszka (uznana śpiewaczka i tancerka z Koniakowa, wieloletnia kierowniczka zespołów regionalnych Koniaków i Mały Koniaków, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga) czy Zbigniew Wałach (wybitny multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów i kompozytor z Istebnej, laureat Nagrody im. Oskara Kolberga). Nie znając nut, uczyła się ze słuchu.
Od dziecka członkini Zespołów Regionalnych - najpierw Małego Koniakowa, a następnie Istebnej. Absolwentka pedagogiki ze specjalizacją animacja społeczno-kulturalna na Uniwersytecie Śląskim, filia w Cieszynie (licencjat) oraz zarządzania w kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (magisterium).
Od 2016 roku pełni rolę kierowniczki oraz instruktorki muzycznej w Zespole Regionalnym Istebna, który funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Istebna", a także Zespołu Regionalnego Mała Istebna, działającego w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie.
W 2019 r. zrealizowała projekt MKiDN - Mistrz tradycji - nauka tradycyjnego śpiewu górali Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień podczas licznych festiwali folklorystycznych.
Otrzymała Złoty Medal „Zasłużony dla Kultury GLORIA ARTIS” za całokształt twórczości.

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków

Bronisław Mzyk
Architekt, doktor nauk technicznych. Jego działalność architektoniczna obejmuje przede wszystkim projektowanie dla obiektów zabytkowych i towarzyszy prowadzeniu prac budowlano-konserwatorskich i renowacyjnych. Wykonawca projektów budowlanych dla wielu obiektów zabytkowych sakralnych oraz świeckich na terenie województwa śląskiego.

ks. Andrzej Stasiak
Kapłan Diecezji Sosnowieckiej, od 2006 r. administrator parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Działalność inwestorska ks. Andrzeja Stasiaka to prace remontowe oraz specjalistyczne roboty konserwatorskie w obiekcie sakralnym o bogatym wyposażeniu i wystroju - bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, zarówno prace przy elewacji zewnętrznej, jak i prace remontowo-konserwatorskie wnętrza świątyni.

Powiat Żywiecki
Projekt inwestorski zrealizowany przez Powiat Żywiecki „Termomodernizacja placówek użyteczności publicznej Powiatu Żywieckiego część I” obejmuje inwestycje w dziedzinie restytucji trzech zabytkowych budynków zlokalizowanych w Żywcu:

  • Starostwo Powiatowe,
  • I Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.

Realizacja ww. inwestycji objęła kompleksową renowację budynków będących pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z zachowaniem ich historycznego wyglądu i walorów zabytkowych.

Nagroda im. Karola Miarki w województwie śląskim

Bogdan Kloch
Dyrektor Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku, historyk i propagator dziejów Górnego Śląska, doktor nauk humanistycznych. Promotor wiedzy o ziemi rybnickiej, badacz historii okręgu rybnickiego poprzez dokumenty, które odkrywał i odkrywa w okolicznych parafiach. Popularyzator wiedzy historycznej powiązanej ze stronami rodzinnymi. W latach 2007-2020 muzeum było siedmiokrotnie wyróżniane (w kategoriach publikacja, wystawy i konserwacja) przez Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku. Biuro prasowe

Linki do stron zewnętrznych

Kontakt:
Zarząd Województwa Śląskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
adres siedziby: ul. Dąbrowskiego 23, Katowice
adres korespondencyjny: ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
godziny pracy: 7:30 - 15:30
tel. +48 (32) 20 78 290 fax. +48 (32) 20 78 291
email: marszal@slaskie.pl

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy
email: rzecznik@slaskie.pl,
tel.: +48 539 525 805

Kontakt w sprawie patronatów:
tel.: +48 (32) 77 40 604

Powrót na początek strony