O Województwie Śląskim i Europie w eksperckim gronie
Zaplanowane na 6-8 października Europejskie Forum Przyszłości odbędzie się we współpracy z Forum Ekonomicznym – najbardziej prestiżowym kongresowym wydarzeniem poświęconym sprawom gospodarczym w Polsce
Dziś podpisano list intencyjny w tej sprawie. Wiadomo już, że patronat nad EFP obejmie premier RP Mateusz Morawiecki.
W podpisaniu listu intencyjnego uczestniczyli: marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i zarazem jego pomysłodawca Zygmunt Berdychowski oraz prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizatora EFP, Łukasz Oprawski.
- W marcu nasze województwo otrzymało prestiżową nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości za najlepszą strategię w zakresie wsparcia gospodarki i przedsiębiorstw w trudnym okresie walki z pandemią. Śląskie znalazło się w elitarnym europejskim gronie. W trudnym czasie walki z pandemią potrafiliśmy, we współpracy z Komisją Europejską i administracją rządową, przygotować największy w Polsce regionalny program pomocy gospodarce o wartości 1,4 miliarda złotych. To pozwoliło przetrwać wielu firmom trudny czas i zachować miejsca pracy. Ale to już jest za nami. Dziś musimy myśleć o rozwoju i przyszłości, zrobić kolejny krok w umacnianiu marki i znaczenia naszego regionu. Europejskie Forum Przyszłości to wydarzenie nowe, ale na starcie staje się znaczące, zaś podpisanie listu intencyjnego z Forum Ekonomicznym, które jest corocznym międzynarodowym spotkaniem przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej, nadaje mu prestiżu. Forum, którego gospodarzem będzie Stadion Śląski jest tym samym wpisane w kalendarz kluczowych dla regionu wydarzeń gospodarczych. Dzieje się to w ważnym momencie, gdy zrywamy ze stereotypem Województwa Śląskiego utożsamianego wyłącznie z przemysłem ciężkim. Program „Zielone Śląskie 2030” – dla przypomnienia – jednogłośnie przyjęty przez Sejmik województwa w październiku ubiegłego roku – jest wachlarzem zupełnie nowych wyzwań. Podczas Europejskiego Forum Przyszłości będzie toczyć się wokół tych zagadnień zapewne niejedna dyskusja. Śląsk stanie się także miejscem rozmów o przyszłości Europy – podkreślił marszałek województwa, Jakub Chełstowski.
- Europejskie Forum Przyszłości to przestrzeń do merytorycznej dyskusji z udziałem ekspertów reprezentujących świat gospodarki, biznesu i nauki. To zupełnie nowa formuła, stanowiąca platformę do wymiany doświadczeń. Czas nie jest przypadkowy. Województwo Śląskie rozpoczyna bowiem proces transformacji. W ciągu niespełna już dekady mamy stać się regionem przyjaznym środowisku, stawiającym na nowoczesne technologie. Decyzje dotyczące stopniowego odchodzenia przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy wsłuchać się szczególnie w głos młodych, bo w dużej mierze to właśnie od nich zależy, jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądało nasze województwo. Kluczem będzie edukacja wytyczająca nowe kierunki rozwoju – dodał wicemarszałek Wojciech Kałuża.
- Śląskie spośród wszystkich regionów zmienia się najbardziej. Te zmiany będą postępowały. To idealne miejsce do rozmów na temat naszej gospodarki – w wydaniu regionalnym, krajowym i europejskim – ocenił Zygmunt Berdychowski przewodniczący Rady Programowej FE.
Forum Ekonomiczne odbywa się od 1992 roku. Na inaugurację przyjechało wtedy około 100 uczestników – głównie z Polski. Dzisiaj jest uznawane za największe i najbardziej znane spotkanie przedstawicieli świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Do 2019 roku odbywało się w Krynicy-Zdroju. W 2020 roku z powodu panującej pandemii koronawirusa forum przeniosło się do Karpacza.
Europejskie Forum Przyszłości to zupełnie nowa formuła, a jej organizatorem jest Śląski Fundusz Rozwoju. Wydarzenie odbędzie się w nowoczesnej przestrzeni konferencyjnej Stadionu Śląskiego. Przez trzy dni – od 6 do 8 października – wypełnią je debaty. Pierwszy dzień zdominuje dyskusja o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu, także w wymiarach cyfrowym oraz elektromobilności. Drugi dzień forum upłynie pod znakiem przedsiębiorczości – start’ upów i inwestorów oraz regionów i ich znaczeniu w kształtowaniu polityki gospodarczej. To także dzień jubileuszu 25-lecia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Trzeciego dnia zaproszeni goście będą rozmawiali o przemyśle czasu wolnego i turystyce.
Wyświetl większą mapę