Pamięć trwalsza niż śmierć

Minęło 35 lat od pacyfikacji kopalni „Wujek”. Uroczystości upamiętniające ofiary tych dramatycznych wydarzeń odbywały się przed pomnikiem poległych górników

Obchody zainaugurowała msza święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca. Po niej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik poległych górników przed kopalnią „Wujek”, gdzie złożyli kwiaty.

W uroczystościach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.

„35 lat upłynęło od tego pamiętnego grudnia. Tu, gdzie stoimy, zginęli ludzie. Górnicy stali twardo, nie ugięli się, nie przestraszyli się, bo to co dla zwyczajnych ludzi jest trwogą, dla nich było codziennością. To ludzie wielkiego ducha, którzy gotowi byli zaryzykować życie dla wolności, solidarności i godności” – mówił przed kopalnią Wujek prezydent RP Andrzej Duda.

Kwiaty pod pomnikiem poległych górników złożył także marszałek Wojciech Saługa.

„To rocznica, która powinna łączyć wszystkich Polaków i dzisiaj wszyscy mamy prawo do tego, żeby pamiętać, czcić, bo na tych wydarzeniach sprzed 35 lat budowaliśmy dzisiejszą Polskę, dzisiejszą tożsamość. To, że możemy żyć w demokratycznym i wolnym kraju zawdzięczamy między innymi tym ludziom” – mówił przed rocznicowymi uroczystościami marszałek Wojciech Saługa.

Krwawe wydarzenia tamtych dni upamiętnili wcześniej radni Sejmiku Województwa Śląskiego, którzy o godz. 10.53, dokładnie 35 lat po tym, gdy oddziały ZOMO dokonały wyłomu w murze wokół kopalni „Wujek”, złożyli wieniec z 45 białych i czerwonych róż pod pomnikiem górników. Dziewięciu radnych z wszystkich ugrupowań zasiadających w Sejmiku wzięło udział w symbolicznym biegu, który wyruszył spod Urzędu Marszałkowskiego i zakończył się pod kopalnią „Wujek”. Każdy z uczestników miał na sobie koszulkę z wizerunkiem górników z Wujka.

Wieczorem w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się też koncert z okazji pacyfikacji kopalni. 17 grudnia w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się natomiast premiera spektaklu w reżyserii Roberta Talarczyka „Wujek 81. Czarna ballada”, w której wystąpią również artyści Opery Śląskiej. Muzykę do spektaklu współtworzył katowicki muzyk MIUOSH. Tego samego dnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się koncert, w którym wystąpią m.in. Ania Rusowicz, Mesajah, Sebastian Riedel i zespół Cree, Dariusz Malejonek i Paweł Kukiz.


 Dokładnie 35 lat temu padły strzały pod kopalnią „Wujek” w Katowicach. 16 grudnia 1981 roku od kul zomowców zginęło dziewięciu górników, a 21 zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego. Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił 2016 rok Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK „Wujek”, a samorząd wojewódzki współorganizował liczne wydarzenia związane z rocznicą m.in. konferencje, koncerty muzyczne, biegi, wystawy i projekty edukacyjne.

Linki do stron zewnętrznych

Kontakt:
Zarząd Województwa Śląskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
adres siedziby: ul. Dąbrowskiego 23, Katowice
adres korespondencyjny: ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
godziny pracy: 7:30 - 15:30
tel. +48 (32) 20 78 290 fax. +48 (32) 20 78 291
email: marszal@slaskie.pl

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy
email: rzecznik@slaskie.pl,
tel.: +48 539 525 805

Kontakt w sprawie patronatów:
tel.: +48 (32) 77 40 604

Powrót na początek strony