Pamięci Dziewięciu z Wujka
Uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”
Uroczystości związane z rocznicą pacyfikacji kopalni „Wujek” rozpoczęła tradycyjnie msza święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, którą odprawił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Następnie zebrani przeszli pod Krzyż-Pomnik Górników przy Kopalni „Wujek”, gdzie odbyły się główne uroczystości. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz województwa śląskiego – marszałek Jakub Chełstowski, przewodniczący Sejmiku Marek Gzik oraz wojewoda Jarosław Wieczorek.
„Wspominamy kolejne tragiczne wydarzenie w historii Polski. W 41. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” oddajemy hołd ofiarom. Pamiętamy o dziewięciu zabitych górnikach. „Wujek” to symbol, także jeden z fundamentów, z którego wykuła się wolna Polska, wolna od komunistycznego reżimu" - podkreślał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Podczas uroczystości odczytano apel poległych, oddano salwę honorową. Delegacje i poczty sztandarowe złożyły wieńce i kwiaty. W imieniu marszałka Chełstowskiego kwiaty złożyła wicemarszałek Anna Jedynak.
Wcześniej (godz. 11.00) odbyła się X edycja Biegu Dziewięciu Górników, upamiętniającego zabitych w trakcie pacyfikacji górników. Jak co roku w biegu wystartowało kilkuset uczniów śląskich szkół (część z nich wystąpiła w koszulkach z wizerunkami zastrzelonych górników). Wszyscy biegacze spotkali się u zbiegu ulic Wincentego Pola i Mikołowskiej. Stąd cała grupa, zamkniętą dla ruchu ulicą, skierowała się pod Pomnik - Krzyż.
16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek” od kul zomowców zginęło dziewięciu górników, a 23 kolejnych zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego. Protest rozpoczął się na wieść o aresztowaniu przewodniczącego Solidarności w kopalni „Wujek” Jana Ludwiczaka.