Śląskie pamięta o powstańcach
Sto lat temu wybuchło III powstanie śląskie. Oficjalne uroczystości związane z rocznicą tych wydarzeń odbywały się na Górze św. Anny w województwie opolskim
W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Województwo śląskie reprezentowali marszałek Jakub Chełstowski i przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok.
„Dziś setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego – insurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemysłowo część Górnego Śląska” – mówił prezydent RP Andrzej Duda.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej, którą odprawił metropolita katowicki abp. Wiktor Skworc. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali pod Pomnik Czynu Powstańczego, gdzie złożono kwiaty i gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.
„Równo sto lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie. Obchodzimy tę ważną dla Śląska i Polski rocznicę dziś – w dniu Święta Flagi, co jest pewnego rodzaju symbolem. Sto lat temu powstańcy pod biało-czerwona flagą walczyli o powrót Śląska do Ojczyzny. Po wielu wiekach Śląsk znów stał się polski. Nic lepszego mieszkańcom tych ziem nie mogło się przytrafić. Dzięki temu możemy dziś stanowić własne prawa, myśleć i działać po polsku, a przede wszystkim żyć w wolnym kraju. Nie zapominamy o poświęceniu i ofierze powstańców, dlatego chcemy godnie uczcić ich trud. Pamiętajmy, że Ślązacy mieli wielkiego przywódcę w osobie Wojciecha Korfantego. To powstanie było także jego wielkim sukcesem. To ogromna wartość, którą pielęgnujemy. Śląski poeta i zarazem powstaniec, Augustyn Świder, napisał wiersz, w którym padają słowa „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud”. I ten cud miał tutaj miejsce. To miejsce jest wyjątkowe i na mapie Śląska i na mapie Polski. Powstańcy sto lat temu, biorąc udział w trzech śląskich zrywach narodowowyzwoleńczych walczyli z wrogiem przelewając krew za Polskę” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.
Warto przypomnieć, że Województwo Śląskie od dwóch lat organizuje uroczystości związane ze stuleciem wybuchu powstań śląskich, inspirując liczne wydarzenia, konferencje, wystawy i warsztaty, upamiętniające uczestników bohaterskich zrywów narodowościowych i ich znaczenie dla rozwoju Polski.
W planach jest realizacja serialu o Wojciechu Korfantym, ale również wydarzenia z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Parku Śląskim ma powstać multimedialne muzeum powstań śląskich, a w wojewódzkich instytucjach kultury ma się odbyć Tydzień Powstańców Śląskich. Planowana jest także inauguracja portu lotniczego im. Wojciecha Korfantego wraz z oddaniem nowego terminala na lotnisku w Pyrzowicach.