Śląskie wyrównuje sportowe szanse
Kolejny rocznik młodych piłkarzy powołany do Śląskiej Akademii Piłki Nożnej
Utalentowani piłkarze z rocznika 2011, trenujący na co dzień w małych ośrodkach w regionie, odebrali powołania do Śląskiej Akademii Piłki Nożnej. W imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego wręczył je radny Sejmiku Bartłomiej Kowalski. Uroczystość odbyła się na Stadionie Śląskim.
„Śląska Akademia Piłkarska to szansa dla młodych sportowców, szczególnie tych z niewielkich ośrodków. Wierzę, że praca akademii pozwoli wychować następców reprezentantów Polski, którzy bardzo często wywodzili się właśnie z województwa śląskiego. Trening pod okiem fachowców, doskonała infrastruktura i narzędzia, które nie zawsze są dostępne w klubach, dadzą młodym ludziom szansę rozwinąć się sportowo, a przede wszystkim aktywnie spędzić czas. Wyrównujemy szanse i inwestujemy w zdrowie młodych ludzi” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.
Warto przypomnieć, że zainaugurowana we wrześniu 2021 roku Śląska Akademia Piłkarska opiera się na trójstronnym porozumieniu zawartym pomiędzy: Śląskim Związkiem Piłki Nożnej, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach (Stadion Śląski) oraz Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Celem projektu jest podniesienie poziomu szkolenia zawodników w wieku 12-14 lat (kategorie wiekowe: młodzik – trampkarz).
Co istotne najwięcej reprezentantów Polski wywodzi się właśnie z małych klubów.
„Jesteśmy dumni, że projekt rośnie w siłę. Ideą wyrównywania szans piłkarzy z małych miejscowości udało się "zarazić" marszałka Jakuba Chełstowskiego, prezesa Stadionu Śląskiego Jana Widerę, rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach prof. Grzegorza Jurasa, a także prezesa zarządu firmy FASING S.A. Zdzisława Bika. Dzięki temu wsparciu możemy szkolić młodych piłkarzy. Po stronie rodziców jest dojazd na zajęcia na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a resztę kosztów pokrywa Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i pozostali partnerzy. Do udziału w zajęciach danego rocznika zapraszamy dwudziestu młodych zawodników wyłonionych podczas Dni Talentów w Woli” – tłumaczy prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Henryk Kula.
Projekt, dzięki zastosowaniu najnowszych technik stosowanych w najlepszych akademiach w Europie, pozwala na wyrównanie szans zawodników w dążeniu do sukcesu sportowego i wychowanie kolejnych pokoleń piłkarskich gwiazd. Wysokie standardy organizacyjno-szkoleniowe pozwalają m.in. wykorzystywać najnowsze technologie diagnostyczne do oceny postępów zawodników. W programie Śląskiej Akademii Piłkarskiej są nie tylko treningi piłkarskie, ale także spotkania z psychologiem sportu, zajęcia z dietetykiem na temat żywienia młodych piłkarzy, a nawet dodatkowe lekcje języka angielskiego.
Widać już pierwsze efekty treningów na boiskach Stadionu Śląskiego. W styczniu młodzi gracze przeszli specjalistyczne badania w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Ich wyniki potwierdziły, że zrobili w ostatnim okresie spory progres i to zarówno jeśli chodzi o ich postawę na boisku jak i motorykę