Spotkanie z paraolimpijczykami
Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego, pogratulował sportowcom udziału w XII Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w PyeongChang.
Na ośmiu sportowców reprezentujących Polskę podczas tegorocznej Paraolimpiady w PyeongChang aż czterech związanych jest z klubami z województwa śląskiego. Z jednym z nich – Maciejem Kręźelem spotkał się wicemarszałek Michał Gramatyka.
„Serdeczne gratulacje ode mnie i całego województwa. Mam nadzieję, że te sukcesy przyniosą Panu nie tylko radość, ale i motywację do dalszych działań. Życzę nieustającej energii i satysfakcji w codziennej pracy oraz wielu kolejnych osiągnięć” – zwrócił się do sportowca wicemarszałek Michał Gramatyka.
Koreańska paraolimpiada była wyjątkowa dla polskiego sportu. Igor Sikorski (klub „Start” Bielsko-Biała) jest autorem bodaj jednej z największych niespodzianek olimpijskich. Polak zdobył brązowy medal w slalom gigancie – który jest pierwszym krążkiem w historii polskiego paraolimpizmu. Zawodnik uplasował się jeszcze na 6. pozycji w slalomie, 10. – w super gigancie i 15. – podczas biegów zjazdowych.
Z kolei Maciej Krężel (WSSiRN „Start Katowice”) paraolimpijski start zakończył na 6. miejscu w super kombinacji, 6. – w slalomie, 8. – w biegach zjazdowych i 12. w super gigancie. Cztery lata wcześniej – w Soczi – otarł się o podium i uplasował na 4. lokacie w superkombinacji.
„Wyjazd do Korei uważam za bardzo udany. Może pod względem organizacyjnym było kilka spraw do poprawy. Na przykład to, że nocowaliśmy godzinę drogi do miejsca treningów. Na wcześniejszych igrzyskach potrafiono zorganizować to lepiej” – twierdzi Maciej Kręźel, dla którego była to już trzecia Paraolimipada.
Twórcą Igrzysk Paraolimpijskich był Ludwig Guttman (1899-1980). Lekarz, neurolog (neurochirurg), wdrażał nowoczesne metody rehabilitacji. Specjalizował się w leczeniu i rehabilitacji osób z paraplegią (porażenie kończyn dolnych). Za swoje zasługi otrzymał tytuł szlachecki z rąk brytyjskiej królowej Elżbiety II.