Stadion Śląski Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym

12209.jpg

Stadion Śląski będzie miał od tej pory status Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego! W uroczystym odsłonięciu symbolicznej tablicy uczestniczył premier Mateusz Morawiecki – w kluczowym też momencie – tuż przed rozpoczęciem Memoriału Janusza Kusocińskiego

Decyzję o nadaniu tytułu Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego podjął Polski Związek Lekkoatletyczny w porozumieniu z samorządem Województwa Śląskiego.

- Przyznanie nazwy Narodowy Stadion Lekkoatletyczny potwierdza, że Stadion Śląski to wyjątkowy obiekt na sportowej mapie Polski. Jesteśmy dumni z tego, że to właśnie w województwie śląskim znajduje się nowoczesna arena, na której odbywają się największe wydarzenia sportowe, kulturalne i rekreacyjne. Decyzja Polskiego Związku Lekkiej Atletyki cieszy tym bardziej, że to właśnie na Stadionie Śląskim zadomowili się najlepsi krajowi i zagraniczni lekkoatleci. Przed nami kolejne zmagania zawodników podczas Memoriału im. Janusza Kusocińskiego. Jestem przekonany, że z trybun Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego będziemy śledzić widowiska sportowe na najwyższym światowym poziomie – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.

- Stadion Śląski był rodzimej lekkoatletyki miejscem bardzo ważnym. Tutaj nasi sportowcy bili kolejne rekordy, zdobywali medale, a ranga imprez sprawiała, że każdy chciał na tym magicznym obiekcie zaprezentować się publiczności. To swoiste sanktuarium sportu, które w tym momencie, choć lekkoatleci zawsze Śląski traktowali jako swój dom, pisze zupełnie nowy rozdział w swojej historii – mówił premier RP, Mateusz Morawiecki.

- Śląski to najbardziej odpowiednie miejsce dla lekkoatletów, nigdzie nie czują się lepiej, mają tutaj doskonałe warunki do treningów, świetnie czują się podczas startów w zawodach – przekonuje Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Kultowy Kocioł Czarownic to miejsce wyjątkowe dla polskiej lekkoatletyki. Już w dniu otwarcia obiektu, 22 lipca 1956 roku, odbyły się na nim zawody lekkoatletyczne. W 1957 roku podczas meczu lekkoatletycznego Polska – NRD na jego murawie padały kolejne rekordy Polski, m.in. Henryka Grabowskiego w skoku w dal oraz Zbigniewa Lewandowskiego w skoku wzwyż. Królowa sportu przez lata odgrywała znacząca rolą na Śląskim. Legendarny był mecz lekkoatletyczny Polska – ZSRR, który odbył się 1 i 2 lipca 1967, a podczas którego to Irena Szewińska wyrównała własny rekord świata tym samym ustanawiając pierwszy w historii Stadionu rekord globu. Kolejny pobity został 1969 roku, kiedy to Nadieżda Czyżowa, 24-latka z Syberii, jako pierwsza kobieta na świecie pchnęła kulę poza granicę 20 metrów. Kolejno w 2018 i w 2019 roku na Stadionie Śląskim zorganizowane zostały Memoriały Janusza Kusocińskiego oraz Kamili Skolimowskiej, które zgromadziły kilkudziesięciotysięczną widownię. Były one okazją do ustanawiania kolejnych rekordów, m.in. świata Ronnie’go Bakera w biegu na 100 m, czy Europy U23 w pchnięciu kulą Konrada Bukowskiego. Tegoroczne edycje tych zawodów odbędą się odpowiednio 25 sierpnia oraz 6 września. Dodajmy, że Memoriał Kamili Skolimowskiej znalazł się w gronie prestiżowych mityngów rozgrywanych w ramach nowego cyklu World Athletics Gold Continental Tour. To po Diamentowej Lidze drugi najważniejszy cykl zawodów lekkoatletycznych na świecie.

- Stadion Śląski to miejsce zarówno legendarne, jak i bardzo nowoczesne. Nasza bieżnia zbiera bardzo dobre recenzje od zawodników, którzy u nas startują. Kolejne rekordy, jakie u nas padają, są niezbitym dowodem, że występują u nas najlepsi z najlepszych i to w warunkach zapewniających najwyższe standardy. Jesteśmy przygotowani na organizację zawodów lekkoatletycznych właściwie w dowolnym momencie, niezależnie czy mówimy o kolejnych fantastycznych mityngach, czy też o mistrzostwach świata. Myślę, że będziemy u siebie gościć jeszcze wiele wspaniałych lekkoatletek oraz lekkoatletów, a kolejne rekordy zostaną dopisane do naszej historii – przekonuje Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego.

Śląski spełnia najwyższe standardy jako obiekt lekkoatletyczny. Po modernizacji, która zakończyła się w 2017 roku, dysponuje m.in. dziewięciotorową bieżnią lekkoatletyczną, dwoma skoczniami do skoku wzwyż, dwoma rzutniami do rzutu młotem i dyskiem. Posiada on również certyfikat IAAF Class 1, który potwierdza najlepsze parametry i zgodność wymogów niezbędnych do organizacji Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce. Już w maju 2021 roku Stadion Śląski będzie miejscem organizacji World Athletics Relays, czyli mistrzostw świata w sztafetach. Obecnie jest jednym z dwóch kandydatów do organizacji mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w 2024 roku. Decyzję European Athletics poznamy jesienią.


Wyświetl większą mapę
Filmy

Kontakt:
Zarząd Województwa Śląskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
adres siedziby: ul. Dąbrowskiego 23, Katowice
adres korespondencyjny: ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
godziny pracy: 7:30 - 15:30
tel. +48 (32) 20 78 290 fax. +48 (32) 20 78 291
email: marszal@slaskie.pl

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy
email: rzecznik@slaskie.pl,
tel.: +48 539 525 805

Kontakt w sprawie patronatów:
tel.: +48 (32) 77 40 604

Powrót na początek strony