W Żywcu o problemach powiatu
Marszałek województwa Jakub Chełstowski spotkał się z przedstawicielami władz samorządowych powiatu żywieckiego
Tematem rozmów był rozwój tej części województwa oraz problemy, z jakimi zmagają się władze samorządowe. „Moim zamiarem jest zrównoważony rozwój całego województwa, w którym zarówno miasta aglomeracji, jak i niewielkie gminy i miejscowości będą traktowane z równą uwagą. Zamierzam wspólnie z Zarządem oraz Sejmikiem Województwa stworzyć Strategię Polityki Miejskiej, która określałaby i kształtowała współpracę z miastami całego regionu” – powiedział marszałek Chełstowski.
Samorządowcy, wśród których znaleźli się starosta żywiecki Andrzej Kalata, wicestarosta Stanisław Kucharczyk, członek Zarządu Powiatu Zbigniew Gąsiorek, przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Sypta, radni Województwa Śląskiego: Agnieszka Biegun i Stanisław Baczyński, burmistrz Żywca Antoni Szlagor, wójtowie gmin oraz poseł RP Kazimierz Matuszny, dzielili się z marszałkiem problemami, z jakimi zmagają się na co dzień.
„Nasze miasto i cały powiat jest w powszechnej świadomości synonimem smogu. To obciążenie i wyzwanie, z którym bez wsparcia władz regionalnych i rządowych nie jesteśmy w stanie sobie poradzić” – rozpoczął burmistrz Szlagor, a pozostali uczestnicy spotkania dołączyli, wskazując ten problem jako kluczowy dla wszystkich. Jak przekonywali, mają programy i pomysły na poprawę sytuacji, jednak środki z programów europejskich i centralnych są niewystarczające, by sprostać ich planom.
Żywieccy samorządowcy mówili również o problemach, jakie wynikają z niedoszacowania projektów w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Jak przekonywali, były one składane i wyceniane siedem lat temu, zaś wzrost kosztów materiałów oraz usług sprawił, że ich realizacja na zakładanym poziomie dofinansowania ze strony funduszy UE jest w praktyce bardzo utrudniona.
Wójtowie zgłaszali również problemy z utrzymaniem, remontami i rozbudową dróg wojewódzkich nr 948, 946 i 945, zbyt małym budżetem na kulturę, a także z brakiem dofinansowania dla WOPR. Ten ostatni postulat marszałek obiecał rozwiązać w pierwszej kolejności w ramach podziału nadwyżki budżetowej, która pojawi się pod koniec lutego.
„Skala zgłaszanych przez powiat problemów jest bardzo różna – niektóre możemy rozwiązać samodzielnie, w przypadku innych potrzebna jest współpraca z wojewodą i władzami centralnymi. Dlatego chciałbym regularnie spotykać się z państwem, by prowadzić dialog i współpracę wielopłaszczyznowo oraz wielowymiarowo” – zapewnił zebranych marszałek Chełstowski.
Podczas spotkania marszałek otrzymał góralski kapelusz i ciupagę. W opinii samorządowców to symboliczna pamiątka, która ma przypominać, że należy pilnować interesów Żywiecczyzny.