Wspólnie na rzecz Ukrainy

Marszałek siedzący przy biórku a obok są trzy flagi: Francji, Polski i Ukrainy

Marszałek Jakub Chełstowski uczestniczył zdalnie w sesji plenarnej Rady Regionalnej Hauts-de-France. Marszałek mówił o wsparciu dla Ukrainy i pomocy uchodźcom

Do udziału w sesji zaprosił marszałka przewodniczący regionu Hauts-de-France, Xavier Bertrand. Oba regiony łączy wieloletnia owocna współpraca.

„Każdego dnia do naszego kraju i regionu przyjeżdżają kolejne autokary pełne osób z Ukrainy. To przede wszystkim kobiety i dzieci, które uciekają przed wojną i tym, co dzieje się teraz na Ukrainie. Z dnia na dzień Polska ma prawie dwa miliony obywateli więcej, tych ludzi trzeba godnie przyjąć, zapewnić im dostęp do służby zdrowia, edukacji, dać dach nad głową. To wielki wysiłek i to wsparcie powinno być systemowe. Szacujemy, że tylko na Śląsk przybyło już ponad 100 tys. osób, we współpracy z samorządami i stroną rządową staramy się im pomóc. Każdy głos sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji jest potrzebny, ale obok gestów solidarności ważne są polityczne decyzje i realne wsparcie. Bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski i Europy” – mówił marszałek Jakub Chełstowski, a jego wystąpienie zostało przyjęte owacjami na stojąco.

Strona francuska jest zainteresowana sytuacją w województwie śląskim w związku z faktem, że w naszym regionie przybywają obywatele Ukrainy, którzy uciekli z zaatakowanego przez wojska rosyjskie kraju. Na prośbę strony francuskiej przesłano listę niezbędnych artykułów, potrzebnych uchodźcom przebywających w województwie śląskim. Główne zapotrzebowanie obejmuje m.in. karimaty, śpiwory, pościel, koce, łóżka polowe, żywność dla dorosłych i dzieci z długim terminem ważności, podstawowe kosmetyki i środki higieny oraz leki przeciwbólowe i materiały opatrunkowe.

Warto przypomnieć, że podczas lutowej sesji radni Sejmiku przyjęli uchwałę, w której solidaryzują się z narodem ukraińskim. Oprócz symbolicznego wsparcia najbardziej istotne jest jednak to realne, realizowane na wiele sposobów.

Samorząd regionalny postanowił wesprzeć gminy, które pomagają uchodźcom z Ukrainy szukającym schronienia w regionie. Obecnie jest to kwota do 1,5 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu województwa.

Województwo Śląskie współpracuje także z Caritasem Archidiecezji Katowickiej. We wszystkich instytucjach należących do struktur Urzędu Marszałkowskiego są gromadzone dary, które zostaną przekazane potrzebującym obywatelom Ukrainy. Spółki podległe UMWSL przekazały na ten cel 450 tys. zł

W siedzibie Funduszu Górnośląskiego uruchomiono magazyn centralny zbiórki. Wyruszyły już 2 transporty do Żytomierza i jeden do obwodu Czerniowieckiego.

W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach działa również punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy, w którym można otrzymać kompleksową informację na temat możliwości zatrudnienia.

Wraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Katowicach uruchomiono bazę lokalową. To narzędzie pozwalające skojarzyć osoby, które chcą pomóc uchodźcom i te poszukujące mieszkania. Strona jest prowadzona w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Szpitale wojewódzkie również organizują pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Przygotowano już 400 miejsc – 150 w szpitalach i 250 w uzdrowiskach.

W Kolejach Śląskich obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami przewoźnika. Podróż odbywa się na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Koleje Śląskie uczestniczą także w procesie przewozu uchodźców z granicy polsko-ukraińskiej.

Na dworcu PKP w Katowicach utworzono punkt matki z dzieckiem. W punkcie obsługi pasażerów Kolei Śląskich i dwóch dodatkowych pomieszczeniach przygotowano miejsce, w którym można odpocząć, pobrać rzeczy dla dziecka m.in. pampersy, jedzenie, jest miejsce do zabawy.

Na Stadionie Śląskim odbył się piknik wsparcia dla Ukrainy. W ramach wydarzenia artyści wystąpili za darmo. Stowarzyszenie Pokolenie prowadziło zbiórkę pieniężną i rzeczową. Do tej pory zebrano niemal 500 tys. zł. Zbiórka trwa nadal. Kolejny koncert charytatywny odbędzie się w piątek. 18 marca 2022 roku w Filharmonii Śląskiej odbędzie się koncert „Solidarni z Ukrainą”.

Ratownicy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego uczestniczą natomiast w akcji transportu dzieci z granicy m.in. z Medyki i Korczowej. Przekazano 5 karetek (3 z WPR Katowice i 2 z rejonowego pogotowia w Sosnowcu). Ratownicy medyczni dyżurują również w punkcie medycznym na przejściu granicznym w Medyce.

Przedstawiciele ONZ, po wizytacji trzech lotnisk na południu Polski, wybrali Katowice Aiport na lotnisko, do którego będzie ściągana pomoc humanitarna dla Ukrainy z całego świata. To potężne przedsięwzięcie logistyczne, które dla tego śląskiego portu będzie oznaczało m.in. konieczność uruchomienia dodatkowego terminala cargo.

Filmy

Kontakt:
Zarząd Województwa Śląskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
adres siedziby: ul. Dąbrowskiego 23, Katowice
adres korespondencyjny: ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
godziny pracy: 7:30 - 15:30
tel. +48 (32) 20 78 290 fax. +48 (32) 20 78 291
email: marszal@slaskie.pl

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy
email: rzecznik@slaskie.pl,
tel.: +48 539 525 805

Kontakt w sprawie patronatów:
tel.: +48 (32) 77 40 604

Powrót na początek strony