Wstępny projekt Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000 – 2020
Trwają prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego. Kolejna faza tych działań rozpocznie się w marcu 2005
W subregionach: północnym, południowych, zachodnim i centralnym odbędą się konsultacje społeczne wstępnego projektu Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000 – 2020. Celem konsultacji jest prezentacja oraz zainicjowanie publicznej dyskusji wokół zaktualizowanej wersji dokumentu, uwzględniającej gospodarczą i społeczną ewolucję regionu w kontekście członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zarząd Województwa Śląskiego opracował harmonogram spotkań konsultacyjnych, które w najbliższych dniach odbędą się w czterech subregionach. Do udziału w konsultacjach zostaną zaproszeni przedstawiciele samorządu terytorialnego, reprezentanci organizacji pracodawców, wyższych uczelni oraz organizacji pozarządowych.
- Konsultacje w subregionie północnym odbędą się w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w CZĘSTOCHOWIE, ul. Sobieskiego 7 we wtorek, 8 marca 2005 o godz. 11.00.
- Konsultacje w subregionie południowym odbędą się w siedzibie Międzywydziałowego Zespołu Zadaniowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w BIELSKU – BIAŁEJ w środę, 9 marca 2005 o godz. 11.00.
- Konsultacje w subregionie zachodnim odbędą się w siedzibie Urzędu Miasta w RYBNIKU w czwartek, 10 marca 2005 o godz. 11.00.
- Konsultacje w subregionie centralnym odbędą się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (Sala Sejmu Śląskiego) w KATOWICACH, ul. Ligonia 46,w środę, 16 marca o godz. 11.00. Warto przypomnieć, iż w ramach prac nad aktualizacją „Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000 – 2015”, w styczniu br. odbył się w Urzędzie Marszałkowskim cykl warsztatowych spotkań z udziałem przedstawicieli firm, instytucji, uczelni oraz organizacji z terenu województwa, członków zespołu ds. aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Śląskiego. Głównym celem warsztatów było zaangażowanie oraz wykorzystanie potencjału wiedzy i doświadczenia jak najszerszego grona ekspertów, którzy w działalności zawodowej wpływają na gospodarczą i społeczną przebudowę regionu oraz przyczyniają się do jego cywilizacyjnego awansu. Chodziło przy tym również o zapewnienie reprezentacji wszystkich wpływowych środowisk. Spotkania odbyły się 13, 18, 24, 31 stycznia oraz 1 lutego i prowadzone były w czterech grupach tematycznych odzwierciedlających cztery obszary strategiczne: - Rozwój obszarów wiejskich, rolnictwo - Zasoby ludzkie, równość szans i zagadnienia społeczne - Gospodarka, innowacyjność i inne ramowe uwarunkowania - Infrastruktura, aspekty przestrzenne, środowisko Poszczególne warsztaty poświęcone zostały: - Diagnozie strategicznej województwa poprzez analizę silnych i słabych stron, ocenę szans oraz określenie kluczowych problemów w odpowiedzi na wynikające z analizy silne zależności pomiędzy poszczególnymi jej elementami. - Określeniu podstawowych procesów - zarówno tych zachodzących w regionie obecnie (z podziałem na negatywne, które trzeba eliminować i pozytywne, które trzeba wspierać) jak i tych, które należy wykreować by osiągnąć założone cele strategiczne. - Zdefiniowaniu pożądanych kierunków działań i konkretnych przedsięwzięć, które należy zainicjować by rozwiązać problemy stojące na drodze do realizacji celów. Zebrany materiał stanowi ważną bazę wyjściową do dalszych prac.