„Zielone Śląskie 2030” jednogłośnie przyjęte
Głosowanie nad uchwałą określającą Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „Zielone Śląskie 2030” było jednym z najważniejszych punktów październikowych obrad Sejmiku. Uchwała została przyjęta jednogłośnie
W sesji uczestniczyło 44 radnych, a glosowania z uwagi na sytuację epidemiczną, odbywały się online. Projekt najważniejszej uchwały dotyczącej realizacji programu „Zielone Śląskie 2030” trafił do społecznych konsultacji w maju br. Do lipca wpłynęło 1066 opinii.
Warto zaznaczyć, że trwają dyskusje nad kształtem i kierunkami Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Dokument ten jest konieczny dla zaplanowania w naszym regionie wsparcia finansowego ze środków europejskich w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami budżet Funduszu dla Polski ma wynieść 3,5 mld euro. Warunkiem dostępu do tych środków jest właśnie stworzenie Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji zgodnych z krajowymi planami na rzecz energii i klimatu. W dokumentach tych przedstawione zostaną procesy transformacji rozpisane do 2030 roku.
- Są to dokumenty, które wraz z realizowaną z powodzeniem od trzech lat uchwałą antysmogową wpisują się w cele transformacji energetycznej regionu, która trwa nieprzerwanie w różnej formule już od 30 lat – przypomniano podczas dzisiejszych obrad.
Radni przyjęli także uchwały o zmianach w tegorocznym budżecie województwa i wieloletniej prognozie rozpisanej na lata 2020-2030. Zdecydowano także o pomocy finansowej dla powiatu tarnogórskiego i powierzeniu organizatorowi publicznego transportu zbiorowego zadania własnego Województwa Śląskiego. Przekazano także Województwu Opolskiemu zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego w kolejowych przewozach pasażerskich na liniach komunikacyjnych: Racibórz – Kędzierzyn-Koźle i Częstochowa – Opole. Nadano statuty placówkom medycznym: Szpitalowi Kolejowemu w Wilkowicach-Bystrej oraz Górnośląskiemu Centrum Rehabilitacyjnemu „Repty” w Tarnowskich Górach. Podjęto także uchwałę o współpracy z krajem związkowym Nadrenia – Północna Westfalia.