Złote Maski za rok 2022 przyznane
W Operze Śląskiej w Bytomiu wręczono nagrody teatralne Złote Maski
Nagrody laureatom wręczył Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Galę uświetniły występy artystów Opery Śląskiej w Bytomiu.
„Złote Maski to szczególne wyróżnienie dla ludzi związanych z teatrem, wyraz podziękowania za ich wrażliwość i pasję, docenienie talentu i pracy. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym. Wierzę, że ta nagroda będzie impulsem do twórczego podejścia do sztuki i inspiracją dla młodych artystów. To dzięki Państwa pracy mamy okazję oglądać najlepsze spektakle i choć na chwilę przenieść się w wyjątkowy świat teatru” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.
Warto podkreślić, że Nagroda Złota Maska ma długą tradycję w regionie. Od 1967 roku Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media i wojewodowie czterech województw - katowickiego, częstochowskiego, bielskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru.
Ocenie podlegały spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.
Złota Maska przyznawana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Otrzymują ją ludzie teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Nagrody przyznano w 11 kategoriach, w tym 2 Nagrody Specjalne:
SPEKTAKL ROKU
- „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire'a w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego w reżyserii Rafała Szumskiego, w adaptacji Macieja Wojtyszko i Krzysztofa Orzechowskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
- „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
- Marta Gzowska-Sawicka za monodram „Milczenie. O Ewie Demarczyk” w reżyserii Tomasza Fryzeła i role: Zewtel w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Sary w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
- Mateusz Wojtasiński za role: Ramzesa w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i Jaszy w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
- Ewa Zawada za rolę Pasterki w spektaklu „Pasterka i kominiarczyk” Hansa Christiana Andersena w reżyserii Arkadiusza Klucznika w adaptacji Daniela Arbaczewskiego w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ
- Grzegorz Przybył za rolę Osipa w spektaklu „Płatonow” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
REŻYSERIA
- Jacek Jabrzyk za reżyserię spektakli: „Węgla nie ma” według tekstu Przemysława Pilarskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespear’a według dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
SCENOGRAFIA
- Duet artystyczny Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży za scenografię do spektaklu „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY
- Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka za choreografię w spektaklach: „Koty” Andrew Lloyd Webber’a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
NAGRODA SPECJALNA
- Katarzyna Knychalska i Jacek Głomb za mariaż teatru i sportu, który otwiera sceny na nową publiczność w spektaklu „Chopcy z Roosevelta” autorstwa Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba w Teatrze Nowym w Zabrzu.
- Martyna Guzy, Anna Lemieszek, Katarzyna Błaszczyńska, Arkadiusz Machel, Kuba Anusiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Lobotomia” w reżyserii Marka Rachonia w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
W tym roku nie przyznano nagrody w kategorii aktorstwo za rolę wokalno-aktorską.
W trakcie uroczystości wręczono również nagrody Zarządu Oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Katowicach oraz wortalu internetowego Dziennika Teatralnego.
Nagroda im. Leny Starke za najlepszą kreację aktorską trafiła do Mateusza Znanieckiego – za rolę Maximiliana Aue w spektaklu „Łaskawe” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Za całokształt pracy artystycznej wyróżniono Joannę Cierniak z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Bogumiłę Murzyńską–Głybin z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Nagroda im. Adama Baumanna dla Młodych Aktorów trafiła do Michała Piotrowskiego z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz Mariusza Wojtasińskiego z Teatru Polskiego w Bielsku – Białej.
Nagrodę im. Zbigniewa Grucy dla najlepszego aktora województwa śląskiego za sezon 2022/2023 otrzymała Anna Nowak.