Partnerstwo Publiczno-Prywatne dla Stadionu Śląskiego
Zarząd Województwa Śląskiego zwrócił się do firm z propozycją realizacji wspólnych inwestycji na Stadionie Śląskim i wokół niego w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
Stadion Śląski dotychczas był modernizowany ze środków Samorządu Województwa. Zarząd Województwa gotów jest do podjęcia dużych inwestycji – na poziomie 200 mln złotych – w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i oddania Stadionu Śląskiego na określony czas w zarząd podmiotu prywatnego. Śląsk stoi bowiem przed realną możliwością rozgrywania na tym obiekcie meczy w ramach organizowanych przez Polskę i Ukrainę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Stwarza to niepowtarzalną szansę na przyspieszenie rozwoju naszego regionu.
„W tym przypadku partnerstwo publiczno - prywatne miałoby formę długoterminowej współpracy sektora prywatnego i publicznego, której celem byłoby osiągnięcie obopólnych korzyści zarówno w wymiarze społecznym, jak i komercyjnym. Takie nowatorskie – w skali naszego kraju - podejście do procesu inwestycyjnego i zarządzania powstałym w ten sposób majątkiem, z dużym powodzeniem realizowane jest w krajach Europy Zachodniej, czego przykładem są stadiony między innymi w Niemczech i Wielkiej Brytanii„ – tłumaczy intencje Zarządu Województwa jego członek Jarosław Kołodziejczyk.
W liście do kierownictw firm Zarząd Województwa Śląskiego zwraca się z prośbą o wyrażenie wstępnej opinii o tym przedsięwzięciu i zachęca przedsiębiorstwa do współuczestnictwa w jego realizacji.
W Ustawie z dnia 28 lipca 2005 roku o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym czytamy: „Partnerstwo Publiczno-Prywatne może stanowić sposób realizacji przedsięwzięcia, jeżeli przynosi to korzyści dla interesu publicznego przeważające w stosunku do korzyści wynikających z innych sposobów realizacji tego przedsięwzięcia.”. Wcześniej, bo w marcu 2005 roku, Rada Europejska wezwała Unię Europejską i państwa członkowskie do popierania Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.