Marszałkowie o metropoliach

W przyjętej propozycji stanowiska Konwent Marszałków krytycznie odniósł się do rządowego projektu tzw. ustawy metropolitalnej
W Krakowie-Tyńcu obraduje Konwent Marszałków Województw RP. W posiedzeniu poświęconemu m.in. rozwojowi obszar metropolitalnych uczestniczył Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski i wicemarszałek Zbyszek Zaborowski. Obradom przewodniczył Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara. Prezentując stanowisko rządu w sprawie projektu ustawy o polityce miejskiej, wiceminister w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, powiedział, że ma ona być skutecznym instrumentem wspierającym zarządzanie obszarami metropolitalnymi oraz pogłębić współpracę pomiędzy samorządami. Punktem wyjścia do prac nad ustawą były problemy, z jakimi się borykają się takie metropolie, jak: górnośląska, trójmiejska i warszawska. „Dyskusja nad tym dokumentem skupiła się jednak na liczbie obszarów metropolitalnych i sposobach ich finansowania. Weźmiemy te propozycje pod uwagę przy dalszych pracach nad ustawą, choć nie przewidujemy dodatkowych środków finansowych dla obszarów metropolitalnych, gdyż spotkalibyśmy się z zarzutem wspierania dużych ośrodków miejskich kosztem małych miast. Nie będziemy natomiast narzucać samorządom odgórnie jakichkolwiek rozwiązań” – stwierdził wiceminister. W przyjętej propozycji stanowiska Konwent Marszałków krytycznie odniósł się do rządowego projektu tzw. ustawy metropolitalnej. Wyraził opinię, że zakładane regulacje w ograniczonym zakresie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby, oczekiwania i wyzwania związane z polityką miejską państwa. Zdaniem marszałków dotyczy to m.in. braku podstaw programowych i finansowych tej polityki. Powołanie metropolii – zdaniem marszałków – może mieć negatywne konsekwencje dla spójności terytorialnej państwa poprzez koncentrację na silnym centrum rozwojowym, kosztem obszarów peryferyjnych. Z niepokojem także przyjęto pominiecie w projekcie ustawy roli samorządu województwa jako organu kształtującego i prowadzącego politykę regionalna w województwie. „To tworzenie nowych jednostek administracji” – argumentowano. Bardziej stonowane stanowisko wobec propozycji rządowych zaprezentował wicemarszałek Zbyszek Zaborowski, który dystansował się wobec niektórych bardzo krytycznych uwag uczestników dyskusji. Argumentował, że w województwie śląskim funkcjonuje już Górnośląski Związek Metropolitalny, który powstał z autentycznej potrzeby wspólnego rozwiązywania problemów konurbacji śląskiej. „ W rządowym projekcie ustawy władze samorządowe wyposażone zostały w wystarczające zabezpieczenia przed dominacją związku metropolitalnego. Propozycje rządowe nie są doskonałe, wymagają poprawek, ale to krok we właściwym kierunku” – stwierdził. Projekt stanowiska marszałków będzie nadal dyskutowany 10 listopada na zjeździe Związku Miast Polskich w Szczecinie.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Plik  Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski i wicemarszałek Zbyszek Zaborowski  Prof. Zygmunt Ziobrowski z Instytutu Rozwoju Miast i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak  Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik  Obrady odbywał się zabytkowych salach Benedyktyńskiego Opactwa w Tyńcu