14 i pół miliona złotych dla organizacji pozarządowych
Ruszyły tegoroczne otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych Województwa Śląskiego
Zarząd Województwa – podobnie jak w latach ubiegłych – będzie wspierał zadania publiczne z budżetu Województwa Śląskiego. Pierwszym krokiem było uchwalenie przez Sejmik Województwa w listopadzie ubiegłego roku Programu Współpracy Województwa Śląskiego z organizacjami pozarządowymi na 2009 r. Określono w nim obszary i formy współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz wyznaczono priorytety na rok bieżący.
W ramach programu realizowane będą m.in. takie zadania, jak: popularyzacja i upowszechnianie dokonań Wojciecha Korfantego, upamiętnienie 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, pomoc hospicjom i współpraca z regionami partnerskimi Województwa Śląskiego. Samorząd Województwa będzie pomagał także organizacjom samorządowym w pozyskiwaniu środków przeznaczonych na wkład własny w ramach programów Unii Europejskiej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zlecanie zadań publicznych następuje w trybie otwartego konkursu ofert. Wszystkie przedsięwzięcia podlegają jednakowej procedurze i muszą być zgłaszane do konkursu. O dofinansowanie mogą starać się organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, stowarzyszenia samorządu terytorialnego, a także jednostki organizacyjne administracji publicznej. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty zgodnej z przyjętym wzorem.
Na realizację zadań, które dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia społecznego zaplanowano w tym roku ponad 14,5 mln złotych. Są wśród nich m.in. konkursy ofert na zadania w dziedzinie: edukacji publicznej (m.in. organizacja konkursów, których celem jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży), kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego, na działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, a także z zakresu promocji i ochrony zdrowia oraz polityki społecznej (takie, jak wsparcie działalności hospicyjnej, profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień – przeciwdziałanie problemom alkoholowym czy narkomanii).
Dofinansowanie otrzymać można także na zadania z zakresu m.in. dziedzinie kultury fizycznej i sportu dzieci i młodzieży oraz bezpieczeństwa publicznego, krajoznawstwa (m.in. upowszechniania turystyki) oraz na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.
Wśród planowanych konkursów są też związane w konkretnymi przedsięwzięciami: organizacja Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego, realizacja zadań w ramach Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV oraz przeprowadzenie programów zdrowotnych w ramach „Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia na lata 2008-2010”.
Wielkość środków przeznaczonych na konkretne konkursy oraz terminy rozstrzygnięć kolejnych etapów znane są w momencie ogłoszenia poszczególnych konkursów. Zainteresowany otrzymaniem dofinansowania powinien na bieżąco śledzić stronę internetową Województwa Śląskiego, gdzie sukcesywnie zamieszczane są ogłoszenia o konkursie z podaniem konkretnych terminów, w których rozpatrywane zostaną wnioski. W ogłoszeniu podane są także warunki otrzymania dofinansowania oraz kwota przeznaczona na poszczególne konkursy. Kwota ta zależy od stopnia już rozdysponowanych środków, znaczenia poszczególnych działań w realizacji Programu Współpracy Województwa Śląskiego z organizacjami pozarządowymi oraz zgodności z zapisami dokumentów związanych z rozwojem Województwa.
Obecne zasady przyznawania dotacji obowiązują od 2004 roku. Od tego czasu rośnie liczba udzielonych dotacji, a także kwota przyznanego dofinansowania. W roku 2005 podpisano ponad 650 umów, w roku 2006 - 688, w ubiegłym już 811. Kwota przeznaczona na dotacje zwiększyła się z 8,6 mln złotych w roku 2005 do prawie 14 mln zł w roku ubiegłym. Wzrasta też zainteresowanie ogłaszanymi konkursami. W roku 2005 do dofinansowani zgłoszono 1424 ofert, a w roku ubiegłym już 1670. W grudniu ub.r. Zarząd Województwa przyjął regulamin otwartych konkursów ofert. Ujednolica on procedury przyznawania środków i stanowi ułatwienie dla potencjalnych wnioskodawców. Przeprowadzeniem konkursów zajmują się poszczególne wydziały oraz jednostki organizacyjne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
W tym roku Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił już 12 konkursów. Kolejne będę ogłaszane sukcesywnie.