Marszałek człowiekiem kolei
Nagrodzono marszałka i urząd marszałkowski za rozwijanie transportu szynowego w województwie
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego otrzymał tytuł „Lider Transportu Szynowego 2011" w kategorii samorząd. Tytuł ten przyznawany jest jednostkom samorządu terytorialnego, które swoją postawą, zaangażowaniem, inwestycjami i polityką przyczyniają się do wspierania, rozwoju i promocji transportu szynowego.
Indywidualny tytuł „Człowiek Otwartego Rynku Kolejowego 2011" trafił w ręce Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza. Tytułem tym redakcja czasopisma i portalu „Transport i Komunikacja" honoruje osoby, które swoją działalnością zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju transportu szynowego.
Nagrody wręczono podczas V edycji ogólnopolskiej konferencji „Otwarty Rynek Kolejowy w Polsce - Integracja europejskiej infrastruktury kolejowej oraz taboru kolejowego", która odbyła się 16 grudnia br. w Warszawie.
V Konferencja Naukowo-Techniczna została zorganizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Radomiu oraz Forum Transportu Szynowego przy współpracy czasopisma „Transport i Komunikacja". Celem Konferencji było zaprezentowanie najnowszych osiągnięć nauki i techniki w projektowaniu, budowie i utrzymaniu transeuropejskich systemów kolei dużych prędkości i kolei konwencjonalnej.
„Lider Transportu Szynowego" to konkurs dla firm branży kolejowej, tramwajowej i samorządów, który jest organizowany od 2007 roku przez redakcję czasopisma „Transport i Komunikacja" oraz związek pracodawców Forum Transportu Szynowego. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Transportu Kolejowego, Komitet Transportu Polskiej Akademii Nauk, Instytut Kolejnictwa, Transportowy Dozór Techniczny.
Celem konkursu jest promocja firm i instytucji, które swoją działalnością, wyrobami, usługami lub produktami zasługują na szczególne wyróżnienie i naśladowanie, przyczyniając się do rozwoju, poprawy bezpieczeństwa, wzrostu efektywności lub promocji transportu szynowego w Polsce.
Nagrodą jest dyplom, statuetka i wyróżnienie „Lidera Transportu Szynowego" przyznawane w następujących w kategoriach: samorząd, przewoźnik, infrastruktura, tabor szynowy, logistyka i spedycja, bocznica kolejowa, telematyka oraz zabytki i turystyka.
O przyznaniu nagrody Lidera Transportu Szynowego w poszczególnych kategoriach decyduje jury, w skład którego wchodzą znani i uznani w środowisku kolejowym naukowcy, eksperci, a także przedstawiciele mediów i branżowych organizacji biznesowych.