W hołdzie Żołnierzom Wyklętym
Koncert pieśni patriotycznych, nabożeństwo, spotkanie młodzieży z weteranami oraz przegląd filmów o bohaterach prześladowanych przez komunistów to jedne z głównych akcentów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Główne uroczystości miały miejsce w katowickim Kościele Mariackim. Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych poprzedził koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z solistami. Po nabożeństwie młodzież spotkała się z kombatantami. Otwarto także wystawę o Powstaniu Styczniowym. Kino Światowid zorganizowało przegląd filmów krótkometrażowych o Żołnierzach Wyklętych z towarzyszeniem pieśni patriotycznych.
W uroczystościach uczestniczył przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak. Przybyli m.in. radni, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz samorządowych, wojewody śląskiego oraz parlamentarzyści.
Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz trzeci jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" to wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Nad obchodami Narodowego Dnia Pamięci patronat objął Marszałek Województwa Śląskiego.