O przyszłej współpracy z Walonią
O kierunkach współpracy Województwa Śląskiego z Regionem Walonii i Wspólnotą Francuską Belgii rozmawiał dziś z Franckiem Pezzą, Delegatem Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Warszawie marszałek Mirosław Sekuła
Wizyta miała charakter kurtuazyjny. Związana była ze spotkaniami, jakie belgijscy goście odbyli w instytucjach z województwa śląskiego współpracujących z Regionem Walonii.
„Czuje się u Państwa jak w domu, widząc tyle podobieństw w województwie śląskim - m.in. przebieg procesów związanych z restrukturyzacją przemysłu" - powiedział Franck Pezza. Delegat z uznaniem odniósł się do zaangażowania regionu w rozwijaniu nowych dziedzin i poszerzaniu horyzontów zwłaszcza przez ludzi młodych.
W spotkaniu uczestniczyła także Solenne Visar, odpowiedzialna za współpracę z Polską w Wallonie-Bruxelles International - instytucji zajmującej się polityką międzynarodową prowadzoną przez trzy regiony Belgii: Walonię, Federację Walonia-Bruksela i Wspólnotową Komisję Francuską Regionu Bruksela-Stolica (COCOF).
Podczas spotkania mówiono m.in. o kierunkach współpracy Województwa Śląskiego z Regionem Walonii i Wspólnotą Francuską Belgii. Za priorytetowe uznano takie dziedziny jak wymiana akademicka, współpraca w poznawaniu kultury i języka regionów. Uwagę zwrócono nie tylko na nauczanie języka francuskiego w Polsce, ale też na organizowanie kursów języka polskiego dla potomków emigrantów ze Śląska w Belgii. Za ważną uznano także współpracę w dziedzinie gospodarczej, m.in. w zakresie efektywności energetycznej, innowacyjności, funkcjonowania parków przemysłowych i klastrów nowych technologii. Opowiedziano się również za kontynuacją współpracy w dziedzinie turystyki związanej z dziedzictwem poprzemysłowym.
O tym, które projekty zostaną ostatecznie zakwalifikowane do realizacji, zadecyduje Stała Komisja Polsko-Walońsko-Brukselska.
„Współpraca administracji oraz instytucji regionalnych to tak naprawdę narzędzia do budowy więzi społecznych i tworzenia mostów pomiędzy społecznościami lokalnymi" - podsumował marszałek Mirosław Sekuła.
Franck Pezza ukończył filologię francuską. Zdobył z wyróżnieniem dyplom DEA w zakresie stosunków międzynarodowych i integracji europejskiej.
Delegatem Walonii-Brukseli w Warszawie jest od 1 września 2012. Jego funkcje obejmują Polskę, Estonię, Łotwę i Litwę.
Wcześniej był nauczycielem języka francuskiego, pracował m.in. w Instytucie Francuskim w Pradze, w przedstawicielstwach Walonia-Bruksela, m.in. w Bukareszcie i w Pradze oraz w instytucjach promujących kulturę belgijską w Ameryce Południowej. Przed objęciem placówki w Polsce był delegatem w Hanoi w Wietnamie.
Franck Pezza urodził się w 1965 roku w Liège. Jest żonaty, ma trójkę dzieci.
W Belgii, która jest krajem federalnym, obok rządu centralnego, poszczególne regiony, w tym Walonia czy Flandria, mają swój rząd, jak i swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą, niezależnie od przedstawicielstw belgijskich. Stanowisko „delegat" przypisane jest osobie sprawującej de facto funkcję ambasadora.
Województwo Śląskie jest jednym z kilku polskich regionów, które od 1999 r. współpracują z Regionem Walonii. Wspólne projekty realizowane są w ramach trzyletnich Programów wykonawczych. Obecny program na lata 2011-2013 przewiduje wymianę ekspercką w dwóch projektach w obszarze gospodarki i ochrony środowiska.