Pamiętamy, bo to nasz obowiązek
Kultywować pamięć o Tragedii Górnośląskiej. Za nami koncert „Pro memoria”
"Co roku staramy sie przypominać o tej Tragedii Górnośląskiej i się mówić o niej, bo jest to fakt z naszej historii mało znany. Znany w rodzinach śląskich, szczególnie w tych, których ona dotknęła, ale mało znany w historii Polski. Dopiero niedawno nasz katowicki Oddzial IPN rozpoczął prace nad stworzeniem listy osób wywiezionychw 1945 roku do niewolniczej pracy w kopalniach" - powiedział marszałek Mirosław Sekuła.
Koncert Filharmonii Śląskiej „Pro memoria” Ofiarom Tragedii Górnośląskiej, skierowany był przede wszystkim do rodzin osób, których dotknęły te tragiczne wydarzenia, a także organizacji i stowarzyszeń kultywujących pamięć o tym czasie.
W programie koncertu znalazły się m.in. utwory artystów kojarzonych z naszym regionem - Wojciecha Kilara iHenryka Mikołaja Góreckiego. Koncert odbywał się w przededniu ustanowionego przez Sejmik Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku, który przypada co roku w ostatnią niedzielę stycznia. Regionalny dzień pamięci jest formą uczczenia ofiar powojennych zbrodni Armii Czerwonej, a także władz komunistycznych,zamordowanych, wywiezionych do ZSRR i osadzonych w obozach i więzieniach.
Koncert odbył się w Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestniczył w nim marszałek Mirosław Sekuła i przewodniczący Sejmiku, Andrzej Gościniak.
Tegoroczne obchody zainaugurowała wystawa IPN „Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku”, która będzie prezentowana do 14 lutego br., w Starochorzowskim Domu Kultury.