„Sfrunął na Śląsk orzeł biały…”
W Senacie otwarto wystawę o historii zrywów powstańczych
Upamiętnia ona historie powstań śląskich oraz 25-lecie samorządu terytorialnego. Ekspozycja na 20 planszach ukazuje m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, ich genezę i przyczyny, przypomina kalendarium wydarzeń i 3 kolejne wystąpienia zbrojne Ślązaków w latach 1919-21. Na kolejnych planszach przypomniano plebiscyt na Górnym Śląsku z 20 marca 1921 r., uroczyste wkroczenie Wojska Polskiego na te ziemie 20 czerwca 1922 r., ustanowienie w 1922 r. autonomicznego województwa śląskiego, a także działalność jednoizbowego Sejmu Śląskiego, powołanego na mocy Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Ekspozycja przybliża także historię Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i ważne fakty związane z 25-leciem działania samorządu terytorialnego, m.in. reformę samorządu z 1990 r. Po wystawie oprowadzała dyrektor muzeum Halina Bieda.
W uroczystości wzięli udział m.in. wnuk pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski i parlamentarzyści.
Wystawę, przygotowaną przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, zorganizowano z inicjatywy przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Zespołu Senatorów Województwa Śląskiego – senatorów Bogusława Śmigielskiego i Andrzeja Misiołka.
(opracowano na podstawie informacji Senatu RP)