Markowe i Śląskie
Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Marka – Śląskie”. Zwycięzców w VI edycji konkursu ogłoszono podczas gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach
Nagrody i wyróżnienia w konkursie wręczyła Aleksandra Skowronek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz Wiktor Pawlik, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.
„Marką – Śląskie” zostały nagrodzone:
- w kategorii Gospodarka: Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA w Katowicach (wyróżnienie otrzymała ALUPROF SA z Bielska-Białej)
- w kategorii Kultura: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wyróżnienie Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach)
- w kategorii Dziedzictwo Kulturowe Regionu: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (wyróżnienie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. w Radzionkowie)
- w kategorii Sport, Turystyka i Rekreacja: Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej w Gliwicach
- w kategorii Organizacje Pozarządowe: Społeczne Towarzystwo Hospicjum CORDIS (wyróżnienie: Stowarzyszenie na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym RAZEM z Bielska-Białej)
- w kategorii Zdrowie: Centrum Leczenia Oparzeń im. dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich
- w kategorii Usługa: Delta Trans Transporte Sp. z o.o. w Świętochłowicach (wyróżnienie: Fundusz Górnośląski S.A., Katowice)
- w kategorii Produkt: Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych „DAMEL” SA za Separator elektromagnetyczny SEM-4Ex
- w kategorii Społeczna odpowiedzialność biznesu: Firma Przemysłowo-Budowlana LECHBUD Leszek Dziub z Bytomia (wyróżnienie Kopex SA Katowice)
- kategoria nauka: Instytut Technik Innowacyjnych EMAG Katowice
- w kategorii Media: wyróżnienie otrzymało Radio Bielsko Sp. z o.o.
Nagrodę Osobowość Roku w konkursie „Marka – Śląskie” otrzymał Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia działalności. „Budowa nowoczesnej gospodarki bazuje na zdolnościach innowacyjnych, które w coraz większym zakresie zależą od sieciowo zorganizowanej kooperacji, łączącej biznes, świat nauki i administrację publiczną. Długoletnia współpraca Urzędu Marszałkowskiego z Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową w Gliwicach upoważnia mnie do stwierdzenia, że jest to organizacja, która zawsze stara się osiągnąć najlepsze rezultaty, godna zaufania i polecenia każdemu przedsiębiorcy i każdej instytucji. Wspólnie z Izbą zainicjowaliśmy Konkurs „Marka – Śląskie”, aby promować wyróżniające się przedsiębiorstwa i produkty z terenu województwa śląskiego, a także szczególnie cenione osobowości oraz inicjatyw z kręgów związanych z kulturą, mediami, polityką, nauką, zdrowiem czy sportem” – powiedziała podczas uroczystości wicemarszałek Aleksandra Skowronek.
W czasie gali radni wojewódzcy Halina Bieda i Marian Zembala wręczyli Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Jednym z laureatów złotej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego został Wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Górniczego DEMEX Piotr Śliwka. Według kapituły konkursu Piotr Śliwka ma znaczący wkład w ochronę i propagowanie zabytków i historii górnictwa węglowego oraz współpracę z jednostkami promującymi kulturę i turystykę województwa. Druga złota odznaka trafiła do Banku Spółdzielczego w Gliwicach za współpracę z licznymi instytucjami gospodarczymi i samorządowymi stymulującymi rozwój w regionie. Doceniono również finansowe wspieranie lokalnych instytucji kulturalno-oświatowych, sportowych, samorządowe oraz fundacji dziecięcych i sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Nie mniej prestiżowa, srebrna Odznaka Honorowa powędrowała do przedsiębiorcy Wernera Krawczyka, który angażuje się w pomoc społeczną. Wspiera Caritas w Zabrzu, współfinansuje wyjazdy wakacyjne dla dzieci z ubogich rodzin, a także jest współzałożycielem Harcerskiego Stowarzyszenia „Czuwaj”. W przeszłości organizował także obozy harcerskie oraz wspierał lokalną drużynę koszykówki. Drugą odznaką nagrodzony został Eugeniusz Wróbel za działalności charytatywną, udział w czynnym rozwoju miasta poprzez członkostwo w Stowarzyszeniu Miłośników 600-letniego Bierunia. Nagroda została przyznana również ze względu na szeroką działalność w dziedzinie piłki nożnej wśród młodzieży oraz szkolenie podopiecznych w zawodzie mechanika.
Podczas imprezy wręczono także odznaczenia państwowe, listy gratulacyjne oraz Medale Izby honorujące wyróżniających się ludzi, firmy i instytucje.
Konkurs „Marka – Śląskie” ma na celu promowanie najlepszych przedsiębiorstw, instytucji, organizacji, samorządów czy przedsięwzięć, które swój sukces osiągnęły nie tylko dzięki dobrej koniunkturze i ciężkiej pracy, ale także w oparciu o wyrafinowany marketing i planowane budowanie marki. Nagroda „Marka – Śląskie” jest podziękowaniem za znaczący wkład w rozwój województwa śląskiego i ma charakter honorowy. W skład kapituły, której przewodniczył Marszałek Województwa Śląskiego, wchodzą osobowości świata nauki, biznesu, kultury i mediów regionu.