Powstaje Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego
W Urzędzie Marszałkowskim zainicjowano działalność WRDS
Z inicjatywy marszałka Wojciecha Saługi odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył wojewoda Jarosław Wieczorek oraz reprezentanci organizacji pracowników i pracodawców.
Omówiono sprawy organizacyjne związane z zainaugurowaniem i funkcjonowaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
„Dialog społeczny prowadzony dotychczas w województwie śląskim uchodził za wzorcowy, jeden z lepszych w kraju. Jestem przekonany, że nowo powołane ciało będzie pracowało równie skutecznie i efektywnie” – powiedział marszałek Saługa.
Na mocy ustawy z 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego utworzenie oraz zapewnienie funkcjonowania WRDS jest zadaniem z zakresu administracji rządowej zleconym marszałkowi województwa. W latach 2002-2015 zadania dialogu społecznego realizowała Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego działająca przy wojewodzie śląskim.
Głównym zadaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest prowadzenie dialogu w celu zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności gospodarki i spójności społecznej w województwie śląskim.
WRDS ma działać na rzecz poprawy polityki oraz strategii społeczno-gospodarczych w województwie śląskim, a także budowania wokół nich społecznego porozumienia za pomocą przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej i samorządowej. Do zasadniczych kompetencji WRDS należy wyrażanie opinii i stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa, rozpatrywanie spraw społecznych lub gospodarczych powodujących konflikty między pracodawcami a pracownikami, opiniowanie projektów strategii rozwoju województwa oraz inicjowanie procesu legislacyjnego we współdziałaniu z Radą Dialogu Społecznego.
W skład Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wchodzą przedstawiciele marszałka województwa, wojewody, reprezentanci organizacji pracowników (NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych), a także organizacji pracodawców (Konfederacji Lewiatan, Związku Rzemiosła Polskiego, Pracodawców RP i Business Centre Club).
Inauguracyjne posiedzenie WRDS zaplanowano na początek stycznia 2016 r.