Będą reprezentować niepełnosprawnych
Rozpoczęła się nowa czteroletnia kadencja Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych
Podczas inauguracyjnego spotkania marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa wręczył akty powołania członkom tego zespołu. „Zależy nam, aby Rada zwracała się do nas z inicjatywami i pomysłami, byśmy mogli je wdrażać” – powiedział marszałek.
Rada jest organem doradczym Marszałka Województwa Śląskiego, który współuczestniczy w kreowaniu polityki na rzecz osób niepełnosprawnych. Działa na rzecz integracji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych oraz realizacji ich praw. Do jej zadań należy także opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Sejmik pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Rady poprzednich kadencji podejmowały różne inicjatywy na rzecz niepełnosprawnych obywateli. Należało do nich przede wszystkim zabieganie o poprawę finansowania podmiotów z zakresu rehabilitacji zawodowej, w szczególności warsztatów terapii zajęciowej, działanie na rzecz zwiększenia zatrudnienia, wspieranie działań na rzecz lepszej integracji społecznej.
W ostatniej kadencji na uwagę zasługują działania odnoszące się do poprawy infrastruktury publicznej, w szczególności dostępności dworców kolejowych. Istotną sprawą było także zabieganie o lepsze włączenie osób z niepełnosprawnością intelektualną w życie lokalnych czy regionalnych społeczności. Ważnym aspektem działań Rady było również wspieranie niepełnosprawnych w indywidualnych, życiowo istotnych dla nich kwestiach.
Podczas inauguracyjnego spotkania członkowie Rady podkreślili, że ważnym zadaniem będzie zachęcanie samorządów lokalnych do tworzenia uproszczonych dokumentów, które mogą lepiej zrozumieć osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz do zatrudniania asystentów, którzy mogliby im pomóc przy załatwianiu spraw urzędowych. Podczas spotkania poruszono także kwestię ujednolicenia sygnałów akustycznych towarzyszących sygnalizacji świetlnej. Przy braku uregulowań prawnych każdy samorząd wprowadza własne standardy.
Wskazano także na konieczność utworzenia systemu informacji dla niepełnosprawnych pasażerów korzystających z komunikacji kolejowej. Miałby on zawierać dane o ułatwieniach dla tej grupy osób korzystających z pociągów oraz stacji kolejowych.
Skład rady:
- Justyna Setera – Ratajczyk
- Irena Obiegły
- Laura Tomkiewicz-Montowska
- Anna Wandzel
- Anna Dziąsko
- Jan Zieliński
- Jan Gaj