Akcja Podaruj znicz na Kresy w Żytomierzu
W Dzień Zaduszny 2 listopada br. młodzież, nauczyciele i członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie zapalili w imieniu władz samorządowych województwa śląskiego znicze na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu
Białe i czerwone znicze przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w ramach akcji organizowanej przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska zostały zapalone na polskim cmentarzu w Żytomierzu oraz na grobach Polaków w Obwodzie Żytomierskim: Berdyczowie, Korosteniu, Nowograd-Wołyńskim, Radomyślu, Olewsku, Korostyszewie, Choroszewie, Jemilczynie, Marjonówce, Bykówce.
Na cmentarzu polskim w Żytomierzu została odprawiona msza święta za zmarłych, której przewodniczył ks. kanonik Wiktor Makowski.
Cmentarz Rzymskokatolicki w Żytomierzu to jedna z większych nekropolii katolickich położona na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Został założony w 1762 r. W początkowym okresie chowano tu głównie wołyńskich Polaków związanych z miastem, później również Rosjan, Niemców i Ukraińców. Na cmentarzu spoczywają m.in. rodzice i rodzina Ignacego Jana Paderewskiego oraz Stanisława Moniuszki. W czasach radzieckich cmentarz został zrujnowany, obecnie dzięki staraniom Polaków zamieszkujących Obwód Żytomierski powoli odrestaurowywany.
Województwo Śląskie i Obwód Żytomierski podpisały w 2015 r. Porozumienie o współpracy. W ramach umowy Województwo Śląskie w szczególności dba o utrzymanie więzi z Polakami zamieszkującymi Obwód Żytomierski.