Śląskie stawia na kulturę

 graf. UMWS graf. UMWS

 W 2019 roku nakłady na kulturę w regionie zwiększono aż o 27,5 mln zł, do kwoty blisko 191 mln zł. Ta kwota jeszcze wzrosła w ubiegłym roku i wyniosła 213, 7 mln zł. W obecnym budżecie to już 224 mln zł. W tym trudnym dla świata kultury czasie władze regionu zaangażowały się w ważne projekty i organizację wielu interesujących wydarzeń.

Zarząd Województwa podpisał umowę na współprowadzenie z miastem Świętochłowice Muzeum Powstań Śląskich, to szczególnie istotne w kontekście trwających w regionie obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich. Muzeum zyskało dzięki tej współpracy nowe możliwości, by móc jeszcze lepiej i ciekawiej przybliżać historię Śląska, szczególnie młodemu pokoleniu.

W podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach powstanie z kolei Panteon Górnośląski. Umowa w tej sprawie została zawarta w obecności premiera Mateusza Morawieckiego. Zadaniem nowej instytucji ma być rzetelny przekaz historyczny, dotyczący najważniejszych postaci z historii Śląska. Wystawa będzie podzielona na cztery obszary – związane z kulturą, społeczeństwem, bohaterami i ludźmi kościoła. Panteon Górnośląski ma zostać oddany do użytku w czerwcu 2022 roku, w stulecie powrotu Śląska do Polski i jest instytucją współprowadzoną z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, miastem Katowice i Archidiecezją Katowicką.

Trwają także zaawansowane prace przy rozbudowie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Centrum w nowej formule ma być miejscem pamięci i edukacji. Rozbudowa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności rozpoczęła się jesienią 2020 roku i ma się zakończyć w grudniu 2021 roku, na 40-lecie pacyfikacji kopalni Wujek. Wystawa zostanie udostępniona na trzech poziomach budynku, który w przeszłości był kopalnianym magazynem odzieżowym. Ekspozycja będzie poświęcona przede wszystkim strajkowi w kopalni w grudniu 1981 roku oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. ubiegłego wieku.

W trakcie remontu jest również scena Opery Śląskiej w Bytomiu. Modernizacja ma kosztować ok. 60 mln zł, z czego istotna część to środki z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt ma być zrealizowany w 2023 roku, a jego przedmiotem jest przeprowadzenie prac związanych przede wszystkim z poprawą bezpieczeństwa. W ramach modernizacji zostaną wykonane roboty budowlano-konserwatorskie, roboty związane z przebudową infrastruktury technicznej, w tym prace związane ze sceną i jej technologią, prace instalacyjne i zabezpieczające substancję zabytku. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W regionie po raz pierwszy odbył się również Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk, którego twórcą jest laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Pokazy festiwalowe odbywały się w katowickich kinach i w Internecie. Program wypełniły premiery filmów z największych światowych festiwali, filmy krótkometrażowe, klasyka kina, a także spotkania z artystami, debaty i koncerty. Ważnym punktem tej edycji była sekcja prezentująca bogactwo artystyczne filmowców związanych ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Mimo trudności związanych z pandemią koronawirusa udało się zorganizować kolejne edycje święta Szlaku Orlich Gniazd i Szlaku Zabytków Techniki. Industriada miała swoją inaugurację w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu i multimedialny finał w Tychach. Święto jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w kraju i każdego roku przyciąga tysiące fanów industrialnych wrażeń i tym razem odbyło się w 36 obiektach w 23 miejscowościach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też kolejna odsłona Juromanii, którą zainaugurowano pod zamkiem w Olsztynie. To wyjątkowa okazja, aby móc przenieść się w średniowieczny klimat zamków i warowni, zobaczyć turnieje rycerskie, pokazy historyczne i skosztować regionalnej kuchni. Celem święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest promocja regionu oraz przedłużenie sezonu turystycznego na Jurze.

Sylwestrowa Moc Przebojów zgromadziła na Stadionie Śląskim wielkie gwiazdy muzyki i miliony widzów przed telewizorami. Na płycie obiektu bawiło się prawie 48 tys. osób i była to jedna z największych, sylwestrowych imprez w 2020 roku. Za nami też finał Eurowizji Junior w Gliwicach. Województwo Śląskie było jednym ze współorganizatorów wydarzenia. To promocja województwa śląskiego w Europie i na świecie. Publiczność zgromadzona w hali i przed telewizorami mogła poznać najbardziej charakterystyczne miejsca w województwie śląskim.