Upamiętnić Powstania Śląskie

Województwo śląskie organizuje obchody stulecia wybuchu Powstań Śląskich, oddając w ten sposób należny hołd powstańcom i przypominając o tych niezwykle ważnych z punktu widzenia regionu i kraju wydarzeniach.

Inauguracja czteroletnich obchodów jubileuszowych miała miejsce w 2019 roku. Wyjątkowym wydarzeniem była defilada „Wierni Polsce” zorganizowana okazji Święta Wojska Polskiego, która odbywała się w Katowicach. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych, z prezydentem RP Andrzejem Dudą, marszałkami Sejmu oraz Senatu i premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Prezydent RP Andrzej Duda wziął także udział w okolicznościowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego z okazji setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego i odsłonił pamiątkową tablicę. W Górnośląskim Parku Etnograficznym posadził ponadto „Dąb Powstań Śląskich”. W drogę do pałacu prezydenckiego ruszył także „Powstaniec Śląski”, specjalny pociąg, którym na spotkanie z głową państwa wybrała się delegacja z regionu. Na Stadionie Śląskim odbyło się także wyjątkowe widowisko multimedialne stworzone przez Jana A.P. Kaczmarka „Rapsodia Śląska”, w którym wystąpili m.in. Monika Brodka, Grubson, Miuosh i Zespół Śląsk.

W sierpniu 2020 roku zorganizowano uroczystości upamiętniające wybuch II Powstania Śląskiego, połączone z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. W Parku Śląskim uroczystości odbywały się na Skwerze Stulecia Powstań Śląskich. W otwarciu skweru i odsłonięciu pamiątkowej tablicy ku czci powstańców uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego można było oglądać militaria, a także wystawę dedykowaną bohaterom Powstań Śląskich. Na regionalnych torach można oglądać dwa specjalne pociągi Kolei Śląskich „Korfanty” i „Powstaniec Śląski”, nawiązujące stylistyką do setnej rocznicy zrywów narodowowyzwoleńczych na Śląsku.

W marcu br., o znaczeniu powstań śląskich i planach związanych z obchodami stulecia III Powstania Śląskiego rozmawiali uczestnicy konferencji „100-lecie Powstań Śląskich”. Planowana jest realizacja serialu o Wojciechu Korfantym, ale również wydarzenia z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Parku Śląskim ma powstać multimedialne muzeum powstań śląskich, a w wojewódzkich instytucjach kultury ma się odbyć Tydzień Powstańców Śląskich. Planowana jest też inauguracja portu lotniczego im. Wojciecha Korfantego wraz z oddaniem nowego terminala na lotnisku w Pyrzowicach.