Śląskie wspiera sport

 graf. UMWS graf. UMWS

Województwo śląskie to region, w którym odbywają się wydarzenia sportowe z udziałem gwiazd, ale również imprezy dostępne dla amatorów. Areną sportowych zmagań jest zmodernizowany Stadion Śląski, obiekt o dużym potencjale i wielkich tradycjach, który obok organizacji spotkań reprezentacji Polski w piłce nożnej, jest również Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. Śląskie wspiera szereg imprez sportowych odbywających się w województwie i jest liderem wśród regionów pod względem nakładów na sport.

Memoriały Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej to największe w Polsce imprezy lekkoatletyczne, które na trwałe wpisały się w harmonogram wydarzeń na Stadionie Śląskim. W obu imprezach biorą udział najlepsi lekkoatleci na świecie, a memoriały są świetnym przetarciem przed imprezami mistrzowskimi. Maj 2021 roku to nowy rozdział w historii stadionu, ze względu na organizację Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Sztafet i Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce.

Śląskie wspiera również wydarzenia, które odbywają się w całym województwie. Honorowy start Tour de Pologne, jednego z najbardziej prestiżowych wyścigów, w którym uczestniczą najlepsi kolarze i zespoły na świecie, miał miejsce na bieżni Stadionu Śląskiego. Przed stadionem puchary odebrali uczestnicy Rajdu Śląska. W rajdzie uczestniczyło prawie 120 pojazdów, tych współczesnych i historycznych. Rajd był elementem obchodów stulecia Powstań Śląskich. Kilka tysięcy zawodników i zawodniczek wystartowało w ostatniej edycji Silesia Marathonu. Biegacze pokonali 42-kilometrową trasę wiodącą ulicami Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Meta największego biegu w regionie tradycyjnie była zlokalizowana na bieżni Stadionu Śląskiego.

Województwo Śląskie po raz kolejny wspiera również kluby sportowe z regionu. W 2020 roku do 73 klubów sportowych z regionu trafiło 800 tys. zł w ramach „Śląskiego Programu Klub”. Dofinansowanie można przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu sportowego, opłacenie trenerów i organizację obozów sportowych. W tym roku w puli jest 1 mln zł. Śląskie jest również partnerem rozgrywek w ramach Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.