Wspólnie na rzecz Ukrainy

 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS
Marszałek Jakub Chełstowski uczestniczył zdalnie w sesji plenarnej Rady Regionalnej Hauts-de-France. Marszałek mówił o wsparciu dla Ukrainy i pomocy uchodźcom

Do udziału w sesji zaprosił marszałka przewodniczący regionu Hauts-de-France, Xavier Bertrand. Oba regiony łączy wieloletnia owocna współpraca.

„Każdego dnia do naszego kraju i regionu przyjeżdżają kolejne autokary pełne osób z Ukrainy. To przede wszystkim kobiety i dzieci, które uciekają przed wojną i tym, co dzieje się teraz na Ukrainie. Z dnia na dzień Polska ma prawie dwa miliony obywateli więcej, tych ludzi trzeba godnie przyjąć, zapewnić im dostęp do służby zdrowia, edukacji, dać dach nad głową. To wielki wysiłek i to wsparcie powinno być systemowe. Szacujemy, że tylko na Śląsk przybyło już ponad 100 tys. osób, we współpracy z samorządami i stroną rządową staramy się im pomóc. Każdy głos sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji jest potrzebny, ale obok gestów solidarności ważne są polityczne decyzje i realne wsparcie. Bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski i Europy” – mówił marszałek Jakub Chełstowski, a jego wystąpienie zostało przyjęte owacjami na stojąco.

Strona francuska jest zainteresowana sytuacją w województwie śląskim w związku z faktem, że w naszym regionie przybywają obywatele Ukrainy, którzy uciekli z zaatakowanego przez wojska rosyjskie kraju. Na prośbę strony francuskiej przesłano listę niezbędnych artykułów, potrzebnych uchodźcom przebywających w województwie śląskim. Główne zapotrzebowanie obejmuje m.in. karimaty, śpiwory, pościel, koce, łóżka polowe, żywność dla dorosłych i dzieci z długim terminem ważności, podstawowe kosmetyki i środki higieny oraz leki przeciwbólowe i materiały opatrunkowe.

Warto przypomnieć, że podczas lutowej sesji radni Sejmiku przyjęli uchwałę, w której solidaryzują się z narodem ukraińskim. Oprócz symbolicznego wsparcia najbardziej istotne jest jednak to realne, realizowane na wiele sposobów.

Samorząd regionalny postanowił wesprzeć gminy, które pomagają uchodźcom z Ukrainy szukającym schronienia w regionie. Obecnie jest to kwota do 1,5 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu województwa.

Województwo Śląskie współpracuje także z Caritasem Archidiecezji Katowickiej. We wszystkich instytucjach należących do struktur Urzędu Marszałkowskiego są gromadzone dary, które zostaną przekazane potrzebującym obywatelom Ukrainy. Spółki podległe UMWSL przekazały na ten cel 450 tys. zł

W siedzibie Funduszu Górnośląskiego uruchomiono magazyn centralny zbiórki. Wyruszyły już 2 transporty do Żytomierza i jeden do obwodu Czerniowieckiego.

W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach działa również punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy, w którym można otrzymać kompleksową informację na temat możliwości zatrudnienia.

Wraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Katowicach uruchomiono bazę lokalową. To narzędzie pozwalające skojarzyć osoby, które chcą pomóc uchodźcom i te poszukujące mieszkania. Strona jest prowadzona w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Szpitale wojewódzkie również organizują pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Przygotowano już 400 miejsc – 150 w szpitalach i 250 w uzdrowiskach.

W Kolejach Śląskich obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami przewoźnika. Podróż odbywa się na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Koleje Śląskie uczestniczą także w procesie przewozu uchodźców z granicy polsko-ukraińskiej.

Na dworcu PKP w Katowicach utworzono punkt matki z dzieckiem. W punkcie obsługi pasażerów Kolei Śląskich i dwóch dodatkowych pomieszczeniach przygotowano miejsce, w którym można odpocząć, pobrać rzeczy dla dziecka m.in. pampersy, jedzenie, jest miejsce do zabawy.

Na Stadionie Śląskim odbył się piknik wsparcia dla Ukrainy. W ramach wydarzenia artyści wystąpili za darmo. Stowarzyszenie Pokolenie prowadziło zbiórkę pieniężną i rzeczową. Do tej pory zebrano niemal 500 tys. zł. Zbiórka trwa nadal. Kolejny koncert charytatywny odbędzie się w piątek. 18 marca 2022 roku w Filharmonii Śląskiej odbędzie się koncert „Solidarni z Ukrainą”.

Ratownicy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego uczestniczą natomiast w akcji transportu dzieci z granicy m.in. z Medyki i Korczowej. Przekazano 5 karetek (3 z WPR Katowice i 2 z rejonowego pogotowia w Sosnowcu). Ratownicy medyczni dyżurują również w punkcie medycznym na przejściu granicznym w Medyce.

Przedstawiciele ONZ, po wizytacji trzech lotnisk na południu Polski, wybrali Katowice Aiport na lotnisko, do którego będzie ściągana pomoc humanitarna dla Ukrainy z całego świata. To potężne przedsięwzięcie logistyczne, które dla tego śląskiego portu będzie oznaczało m.in. konieczność uruchomienia dodatkowego terminala cargo.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 graf. Hauts-de-France graf. Hauts-de-France graf. Hauts-de-France fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS

Filmy