Sytuacja w regionie
Raport dotyczący sytuacji powodziowej na terenie działania Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach
Sstan na dzień 18 maja br. godz. 14:00
Oddział Bielsko-Biała - powiaty bielski, cieszyński, żywiecki
Powiat bielski
W dalszym ciągu występują intensywne opady deszczu. Utrzymują się zgłoszone wcześniej podtopienia. Ponadto w stosunku do poprzedniego raportu dodatkowo:
Pisarzówka w Pisarzowicach ul. Tarniowa - woda wystąpiła z brzegów, utworzyła się potężna wyrwa, 2 drzewa podmyte, zagraża zalaniem przyległych budynków (gmina Wilamowice).
Szeroki koło ul. Turystycznej w Jaworzu Górnym - oberwany brzeg, powalone ubezpieczenia do koryta, tworzy się wyrwa brzegowa zagrażająca podwójnemu garażowi (gmina Jaworze).
Zlewaniec, Śliwaniec w rejonie zamku w Grodźcu Śl. woda wystąpiła z koryta, zalewając przyległe tereny. Zagrożony budynek mieszkalny (gmina Jasienica).
Jasienicki powyżej mostu w ciągu ul. Bielskiej w Jasienicy podtopione zakłady Fabryki Mebli Giętych (gmina Jasienica).
Prawy wał rzeki Soły w Kobiernicach - Czańcu poniżej drogi Bielsko-Biała - Kraków, poziom wody obniżył się w korycie rzeki Soły z 740 cm na 560 cm (mniejszy zrzut wody z zapory w Czańcu), odwodna stopa wału odsłonięta, woda w odległości około 1 m.
W przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia, uszkodzenia stopy wału w związku ze zwiększonym zrzutem wody, uzgodniono z Gminą Porąbka i Strażą Pożarną zabezpieczenie poprzez ułożenie worków z piaskiem wzdłuż skarpy odwodnej wału (gmina Porąbka).
Lewy wał rzeki Soły w Kobiernicach w rejonie osiedla wody rzeki Soły dochodzą do stopy skarpy wału. Teren na zawalu zalany wodami Młynówki Kobiernickiej i z kanalizacji deszczowej (gmina Porąbka).
Zbiornik Wilkowice w trakcie realizacji.
W związku z sytuacją powodziową - roboty przerwane. Duży napływ wód wezbraniowych z cieku Wilkówka i wód stokowych. Uszkodzona grodza długości około 20 m.
Wykonawca usunie powstałe szkody w ramach polisy ubezpieczeniowej (gmina Wilkowice).
Ze stanu worków magazynu p.powodziowego w Bielsku-Białej - 5894 szt. (zgodnie z poprzednią informacją) wydano:
dla zabezpieczenia ul. Daliowej w Bielsku-Białej - 100 szt.
Aktualnie na stanie magazynu przeciwpowodziowego w Bielsku-Białej jest 5794 szt. worków.
Powiat cieszyński
W nocy z 17 na 18 maja br. ze względu na zmniejszoną ilość opadów, w korytach rzek wody opadły, jednak od rana dnia dzisiejszego poziom wód wzrósł.
Po raz kolejny nieprzejezdne stały się drogi wymienione w poprzedniej informacji.
Ponadto zamknięte zostały kolejne mosty na Wiśle w Ochabach Wielkich, Drogomyślu, nieprzejezdny jest odcinek drogi krajowej KD 81 na odcinku Bąków - Drogomyśl.
Ze względu na bardzo wysoki poziom wody w Wiśle, wody cofkowe spowodowały wystąpienie z koryta wód Kanału Ulgi w Drogomyślu, gm. Strumień.
Wylała również Knajka w Pruchnej, gm. Strumień, Dębowcu i w Ogrodzonej, gm. Dębowiec. Woda wystąpiła również z koryta w górnym odcinku cieków Wschodnica w Górkach Wielkich, gm. Brenna, Krzywaniec Górecki w Górkach Małych, gm. Brenna oraz Pogórzanka w Pogórzu, gm. Skoczów. Powtórnie wystąpiła z brzegów rzeka Bładnica zalewając grunty wsi Międzyświeć i Bładnice.
Większość ujściowych odcinków cieków z powodu wysokiego stanu wód w odbiornikach jest podtopionych, co powoduje rozlewanie się wód.
Ww. dane dotyczą zlewni Małej Wisły.
Natomiast w dorzeczu Odry zaobserwowano obniżanie poziomu wód, do koryt powróciły wody rzek Puńcówka i Bobrówka.
Ze stanu worków magazynu w Cieszynie i Skoczowie - 4650 szt. (zgodnie z poprzednią informacją) wydano:
dla Policji na drogę DK 81 500 szt.
dla gminy Zebrzydowice 1000 szt.
dla gminy Strumień 1350 szt.
dla Policji 300 szt.
dla gminy Wisła 500 szt.
dla gminy Strumień 1000 szt.
Aktualnie na stanie magazynów przeciwpowodziowych w Cieszynie i Skoczowie - brak worków.
Powiat żywiecki
Bez zmian.
Biuro Terenowe Pszczyna - powiat pszczyński, część powiatu bielskiego, żorskiego
Powiat pszczyński
Gmina Goczałkowice - Zdrój
Na terenie gminy wystąpiła woda z koryta cieku Goczałkowickiego w centrum miejscowości w rejonie ul. Głównej. Przyczyną jest piętrzenie wody na przepustach dojazdowych do posesji. Gminny sztab kryzysowy prowadzi akcję powodziową. Ul. Główna jest obecnie nieprzejezdna. Występuje piętrzenie wody na przepuście w ciągu ul. Stawowej. Na wlocie oraz wylocie przepustu rzędna wody sięga rzędnej korony wałów.
Gmina Pszczyna
W rejonie cieku Dokawa wystąpiły lokalne podtopienia budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, jak również terenów rolnych. Wskutek zwiększonych zrzutów ze zbiornika Łąka nastąpiło zalanie w m. Pszczyna pól golfowych.
Gmina Miedźna
W rejonie mostu Bronisław znajdującego się na rz. Wiśle, łączącego m. Wolę i m. Harmęże rzędna zwierciadła wody w rzece Wisła znajduje się 20 cm poniżej korony wału na długości 1,0 km. Na całym terenie gminy Miedźna wystąpiły lokalne podtopienia.
Powiat bielski
Gmina Czechowice - Dziedzice
Bardzo duża ilość wody prowadzona jest przez cieki Iłownica, Jasienica i Wapienica.
Z cieku Iłownica oraz Wapienica woda podtopiła budynki mieszkalno-gospodarcze położone w pobliżu wałów przeciwpowodziowych. W rejonie ujścia rz. Iłownicy do rz. Wisły czynione są przygotowania do ewakuacji miejscowej ludności.
Gminny sztab kryzysowy prowadzi działania związane z usuwaniem powyższych szkód. Nastąpiło również wystąpienie wody z koryta cieku Jasienica w wyniku czego zostały częściowo podtopione sąsiednie niezurbanizowane tereny. W rejonie prawego wału rz. Wisły w m. Zabrzeg - Ochodza czynione są przygotowania do ewakuacji ludności.
Gmina Bestwina
W wyniku ciągłych opadów deszczu nastąpiły podtopienia na całym terenie gminy szczególnie w sołectwie Kaniów. Lokalnie wały przeciwpowodziowe rzeki Wisły są w dobrym stanie. W wale znajdującym się w zasięgu szkód górniczych przy ul. Rybackiej od strony odpowietrznej pojawiły się przesiąki. Poziom wody w międzywalu jest równy z koroną wału na przedmiotowym odcinku. Natomiast na pozostałych odcinkach obwałowań rz. Wisły, rzędna zwierciadła wody znajduje się około 0,5 m poniżej korony wału. W tym rejonie są czynione przygotowania do ewakuacji ludności.
W dniu 18.05.2010 r. nie wydano worków.
Biuro Terenowe Gliwice - powiat tarnogórski, gliwicki
Sytuacja na ciekach przedstawia się następująco:
- ciek DRAMA gm. Pyskowice, pow. gliwicki - zalane tereny przyległe, tj. budynki mieszkalne przy ul. Mickiewicza, stację benzynową Orlen, łąki i użytki rolne, brak zatorów w obrębie przepustów i obiektów mostowych.
- ciek Chudowski, gm. Gierałtowice, pow. gliwicki - rejon ul. Brzeg - w rejonie ul. Brzeg w Przyszowicach na cieku woda zalała tereny przyległe oraz drogę gminną. Poinformowano Wydział Zarządzania Kryzysowego UG Gierałtowice o możliwości skorzystania ze sprzętu w magazynie w Katowicach - Szopienicach.
- ciek JAMNA gm. Ruda Śląska, pow. Ruda Śląska - woda wystąpiła z koryta, zostały zalane tereny przybrzeżne, woda podchodzi pod budynki przy ul. Ligockiej w Rudzie Śląskiej.
- ciek BIELSZOWICKI gm. Ruda Śląska, pow. Ruda Śląska - z informacji uzyskanej z UM Ruda Śląska wiadomo, że sytuacja ulega poprawie, poziom wody w korycie cieku opada.
- ciek STOŁA gm. Tworóg, pow. tarnogórski - Stoła wylała w miejscowościach Tworóg, Koty, Wesoła, Potempa, zalane zostały tereny przybrzeżne, łąki, zabudowania mieszkalne. Poinformowano UG Tworóg o możliwości skorzystania ze sprzętu w magazynie w Katowicach - Szopienicach.
- ciek SZARLEJKA gm. Piekary Śląskie, powiat Piekary Śląskie - woda nie wystąpiła z koryta cieku, istnieje zagrożenie cofki od Brynicy. Poinformowano UM Piekary Śląskie o możliwości skorzystania ze sprzętu w magazynie w Katowicach - Szopienicach.
- zbiornik SŁUPSKO, gm. Rudziniec, pow. gliwicki - poziom wody w dniu 17.05.2010 r., godz. 17:30 - 207,50 m n.p.m. Poziom wody na dzień 18.05.2010 r., godz. 8:30 - 207,70 m n.p.m. Poziom wody na dzień 18.05.2010 r., godz. 14:30 - 207,60 m n.p.m.
Między 2 a 3 studnią na rurociągu śr. 800, odwadniającym zaporę boczną powstało zapadlisko w ziemi świadczące o załamaniu się rurociągu. Całkowicie otwarte są oba upusty denne, przepławka, woda spuszczana jest również ujęciem wodnym (brak możliwości dalszego sterowania zbiornikiem).
- zbiornik BRZEŹNICA gm. Tworóg, powiat Tarnogórski - poziom wody jest wysoki - brakuje ok. 30 cm do przelania się przez korpus zapory, woda płynie przelewem bocznym (jazem stałym). Brak możliwości sterowania przepływem z powodu uszkodzonych Zasów na jazie ruchomym.
- ciek BRZEŹNICA gm. Tworóg, powiat Tworóg - woda zalała tereny przybrzeżne wraz z zabudowaniami w miejscowości Połomia, zalane tereny poniżej zbiornika Brzeźnica.
Oddział Częstochowa
Powiat Częstochowa, gm. Częstochowa
Dokonano przeglądu rzek i wałów na terenie miasta Częstochowy, pow. Częstochowa - rzeka Konopka, Stradomka, Warta, Kucelinka - woda wystąpiła z koryt rzek. Woda wystąpiła z koryt rzek zalewając tereny przyległe włącznie z zabudowanymi.
Powiat Kłobuck, Lubliniecki, myszkowski
Przegląd rzek i wałów, pow. kłobucki - rzeka Biała Oksza, Kocinka, powiat lubliniecki - rzeka Lublinica, Babieniczka, potok Jeżowski, powiat myszkowski - dopływ rzeki Warty. Woda wystąpiła z koryt rzek zalewając tereny przyległe włącznie z zabudowanymi.
Powiat Tarnowskie Góry, gm. Kalety
Zbiornik Zielona na rzece Mała Panew - przerwany kanał burzowy.
Powiat Kłobuck, gm. Krzepice - wał prawostronny w msc. Starokrzepice (Zawodzie) rzeka Liswarta. Przerwany wał na długości 50-60 m.