Samorządowcy rozmawiali z marszałkiem o problemach regionu
Problemy samorządów regionu północnego oraz możliwości ich współpracy z województwem śląskim były tematem spotkania w Olsztynie, w którym udział wziął Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego
Burmistrzowie i wójtowie gmin spotkali się na zaproszenie posłanek Haliny Rozpondek i Izabeli Leszczyny.
„Spotykam się z wami tutaj, by zachęcić przede wszystkim do współpracy. Potrzeba nam wypracowania projektów o horyzoncie wykraczającym poza perspektywy unijne, ponad bieżące problemy, które określą nasz region na nowo” – powiedział marszałek Saługa. Marszałek wspomniał o programie Kierunek Śląskie 3.0, którego treść będzie wypracowywana zarówno z ekspertami, jak i z mieszkańcami całego województwa, a który ma wskazać kierunki i cele na najbliższe dziesięciolecia. Jak przyznał, cały region musi zmierzyć się z problemami, do których zaliczył między innymi depopulację, restrukturyzację terenów poprzemysłowych oraz kwestię starzenia się społeczeństwa. Jako problem wiodący, który dotyczy całego województwa, wymienił tematy związane z ochroną środowiska w tym ochroną powietrza.
Głos w dyskusji zabrała radna sejmiku wojewódzkiego Marta Salwierak, która zaprezentowała dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza w naszym województwie: „Musimy sobie uświadomić, że za niską emisję nie jest odpowiedzialny przemysł, ale przydomowe kotłownie, które emitują do atmosfery groźne dla zdrowia i życia związki chemiczne. Problem nie dotyczy więc jedynie aglomeracji, ale całego województwa – powiedziała Marta Salwierak. Radna zaprezentowała dane dotyczące regionu północnego województwa śląskiego, gdzie większość gmin wprowadziła lub zamierza wprowadzić plany likwidacji niskiej emisji.
„Musimy dokonać kolejnego cywilizacyjnego skoku, by chronić powietrze. Dobrze, że wszyscy to rozumiemy, bo jest to zadanie, które czeka nas wszystkich, bez względu na to, w której części województwa mieszkamy” – dodał marszałek Saługa.
Podczas spotkania samorządowcy przedstawili szereg problemów, z którymi muszą się mierzyć. Poruszyli problem niewystarczających środków na budowę dróg, kanalizacji czy wodociągów. Przedstawiciele lokalnych samorządów zgłaszali także kwestie, które uniemożliwiają im sięganie po unijne pieniądze.