Pół miliona złotych poszkodowanym w Pomorskim

Plik Plik

Zarząd Województwa Śląskiego wystąpił do Sejmiku Województwa z inicjatywą pomocy gminom w województwie pomorskim poszkodowanym w sierpniowych nawałnicach

Po uzgodnieniach z Zarządem Województwa Pomorskiego pomoc mają otrzymać Brusy i Sulęczyno.

„Gminy naszego województwa wielokrotnie były i są doświadczane przez kataklizmy. Wówczas każda pomoc jest potrzebna. Samorządność opiera się na solidarności, dlatego naszym obowiązkiem jest pomagać w tej wyjątkowo dramatycznej sytuacji” – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Tylko w gminie Brusy po nawałnicy z 11 sierpnia br. ok. 600 rodzin poniosło straty w swoich domach. Szkody głównie dotyczą zerwania dachów, konstrukcji dachowych z pokryciami, przewróconych kominów, zniszczonych stropów w wyniku zalania, zamoczonych ścian i podłóg. Do teraz kilkadziesiąt rodzin nie posiada prądu. Agregaty z kolei generują wysokie koszty zakupu paliwa.

Aby pomoc została przekazana, wymagana jest akceptacja Sejmiku Województwa Śląskiego. W tym celu Zarząd przygotował na najbliższą sesję, która odbędzie się 28 sierpnia br., projekt odpowiedniej uchwały. Zakłada ona udzielenie pomocy finansowej na łączna kwotę w wys. 500 tys. zł. na wsparcie osób i rodzin w gminach objętych pomocą. Największa pulę otrzymają najbardziej poszkodowane Brusy – 400 tys. zł, do Sulęczyna trafi 100 tys. zł.

To nie jedyne wsparcie, które może popłynąć z województwa śląskiego. Podobną inicjatywę chcą podjąć niektóre śląskie miasta. W Rybniku radni mają zająć się podobnymi uchwałami na sesji 24 sierpnia (pomoc w wysokości 100 tys. zł), w Wodzisławiu Śl. (sesja 30 sierpnia) – 30-40 tys. zł, w Sosnowcu (sesja 31 sierpnia) – 100 tys. zł, w Raciborzu (sesja 30 sierpnia) – 50 tys. zł i w Chorzowie (sesja 31 sierpnia) – 50 tys. zł.