Półmetek VI kadencji Samorządu Województwa Śląskiego

Czas zmian i wyzwań

 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS

Działania zdeterminowała przede wszystkim walka z COVID-19, na którą do tej pory przeznaczono już 300 mln zł. Ogromne wsparcie otrzymali przedsiębiorcy w postaci Śląskiego Pakietu dla Gospodarki. Pandemia nie zablokowała rozwoju regionu. Wszystkie inwestycje realizowane są zgodnie z planem. Aż 4,4 mld euro trafi do województwa w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2021–2027.

- Minione dwa i pół roku to solidnie przepracowany czas. Do tego efektywny, choć trzeba pamiętać, że od marca 2020 roku funkcjonujemy w warunkach pandemii, która mam nadzieję, przede wszystkim wskutek szczepień już wkrótce stanie się przeszłością. Musieliśmy się odnaleźć się w sytuacji, z którą nie miał do czynienia żaden z poprzednich zarządów województwa i to w całej historii. Priorytetem stało się dla nas wsparcie służby zdrowia i pomoc przedsiębiorcom, którzy bardzo mocno ucierpieli przez szarżę koronawirusa, który nie oszczędzał nie tylko naszego zdrowia, ale też gospodarki. Myślę, że z tego kryzysu jako region wychodzimy obronną ręką, o czym choćby świadczy niski poziom bezrobocia. Drugi rok z rzędu mamy rekordowy budżet. Przypomnę, że w ubiegłym roku były to 2 mld zł, w tym w roku mówimy o kwocie zbliżonej, a wszystkie wpisane w grafik inwestycje realizowane są zgodnie z planem. Przyszłość rysuje się optymistycznie. Śląskie otrzyma 4,4 mld euro tytułem z trzech funduszy unijnych. Takich pieniędzy w budżecie województwa dotąd nie było, a w praktyce oznacza to dalszy rozwój regionu, który w ciągu kilku lat, ma stać się miejscem wyjątkowym – przyjaznym ekologii, stawiającym na nowoczesne proekologiczne technologie. Za wszystkie dotychczasowe działania, zaangażowanie, chciałbym gorąco podziękować całemu zarządowi województwa i radnym Sejmiku, którzy wspierają nasze inicjatywy – mówi marszałek województwa Jakub Chełstowski.

- Zwłaszcza ostatni rok był dla nas swego rodzaju egzaminem z odpowiedzialności za region. Tego jednak wymaga od nas społeczeństwo, które obdarzyło nas zaufaniem. Uważam, że poradziliśmy sobie z problemami, które wywołała pandemia. Sztuką jest odnaleźć się w trudnych czasach. Ale jestem przekonany, że te wszystkie doświadczenia tylko nas wzmocnią. Rolą Sejmiku jest zwracanie uwagi na wszelkie detale związane z pracą zarządu województwa. Czasami są to uwagi krytyczne, ale konstruktywna krytyka może przynieść zawsze wiele dobrego. To dobry moment, aby podziękować za dotychczasową współpracę, którą uważam za bardzo dobrą. Zgoda zawsze buduje – dodaje przewodniczący Sejmiku województwa Jan Kawulok.

Załączniki
Podsumowanie połowy kadencji samorządu 2018-2023 - prezentacja [PDF 450,7kB]

Filmy